Przeszczepianie narządów to główny temat trzydniowego sympozjum, dotyczącego schorzeń onkologicznych, które odbywa się w Kielcach. Profesor Sławomir Rudzki z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zwraca uwagę, że w Polsce, najczęściej przeszczepianym organem są nerki. Dializom poddawanych jest 17 tysięcy pacjentów, jednak nie każdy może zostać zakwalifikowany do transplantacji. Najpoważniejszą przeszkodą jest zbyt mała liczba dawców.
W krajach, o większej świadomości społecznej, m.in. w Holandii, czy Norwegii, rozwija się transplantologia od osób żywych, np. członków rodziny. W naszym kraju, świadomość ludzi na ten temat wciąż jest niewielka.
W Polsce na transplantację nerki czeka 2,5 tysiąca osób. Z kolei, najrzadziej przeszczepianym organem w kraju jest trzustka. Rocznie dochodzi zaledwie do 30 operacji, a zapotrzebowanie jest sto razy większe.
Profesor Marek Durlik ze Szpitala MSW w Warszawie wyjaśnia, że ten organ jest także najtrudniejszym do przeszczepienia, ponieważ bardzo często ulega on zapaleniu. Objawem chorób trzustki jest zbyt wysoki, bądź za niski poziom cukru we krwi.
Jutro, podczas ostatniego dnia sympozjum, specjaliści będą dyskutować m.in. o chirurgicznym leczeniu cukrzycy.