Muzeum Historii Kielc wzbogaciło się o unikatową kolekcję fotografii, które przedstawiają miasto w okresie powojennym oraz w czasach PRL. Zdjęcia wykonane przez kielczanina Antoniego Łapińskiego przekazał muzealnikom jego syn, Michał.
Marcin Kolasa z Muzeum Historii Kielc informuje, że fotografie są bardzo cennym źródłem informacji o przeszłości miasta. Podkreśla, że tak unikalnych zdjęć historycy kieleccy nigdy wcześniej nie widzieli.
Do muzeum trafiło 80 negatywów, czyli w sumie ponad 2000 zdjęć. Marcin Kolasa dodaje, że znaczna część fotografii wykonanych przez Antoniego Łapińskiego stanowi wyjątkowo wartościową dokumentację dotyczącą Kielc w latach powojennych.
Najcenniejszy jest zbiór zdjęć przedstawiających odsłonięcie w 1945 roku pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej, który stał na skwerze Żeromskiego. Pozostałe fotografie przedstawiają między innymi ulice, budynki oraz wnętrza zakładów pracy. Są na nich również uwiecznione drużyny piłkarskie pozujące przed rozpoczęciem meczów.
Marcin Kolasa dodaje, że opisywanie i katalogowanie przekazanych przez Michała Łapińskiego negatywów może potrwać nawet ponad rok. Niewykluczone, że zdjęcia posłużą do organizacji wystawy czasowej.
Antoni Łapiński przed wojną był podoficerem w Drugim Pułku Artylerii Lekkiej, który stacjonował w Kielcach. Podczas okupacji pracował w zakładzie fotograficznym Tadeusza Rylskiego. Zmarł w 1987 roku.