Któż z nas nie lubi oglądać fotografii…, przywołują wspomnienia, pozwalają wędrować myślami w miejsca, które są dla nas szczególnie ważne i nie chcielibyśmy o nich zapomnieć. To swoista kronika życia. Takie zdjęcia od najmłodszych lat po dorosłość to wartościowa pamiątka. Dzięki obrazom utrwalonym na fotografiach pamiętamy o tych, którzy byli dla nas bliscy. Patrząc na nie wzbogacamy naszą wyobraźnię, poznajemy piękno świata. Oczami wyobraźni możemy przenieść się w czasie…
Podczas audycji z udziałem fotografów: Łukasza Zarzyckiego z Echa Dnia i Wojciecha Habdasa z Radia Kielce poznawaliśmy historię pierwszych zdjęć i tajniki profesjonalnego fotografowania. Jeśli macie ochotę i Wy możecie robić przepiękne fotografie i to nie tylko w piękny słoneczny dzień, ale również w deszczową pochmurną pogodę.
Pierwsza trwała fotografia – to obraz wykonany w 1826 roku przez francuskiego wynalazcę Josepha-Nicéphore’a Niépce’a, powstał on na wypolerowanej cynkowej płytce, a jego produkcja wymagała ośmiogodzinnej ekspozycji w słoneczny dzień.
Pierwsze trwałe zdjęcie kolorowe zrobiono w 1862 roku przez szkockiego fizyka Jamesa Clerka Maxwella.
Te pierwsze zdjęcia różnią od tych wykonywanych teraz, są bardzo delikatne i mogą tracić kolor, dlatego trzeba je przechowywać w odpowiednich warunkach. Stare fotografie można poddać renowacji, dzięki technice komputerowej.
Robienie zdjęć może się stać prawdziwą pasją, zachęcamy Was do ich archiwizowania!!!