Błędy, zapożyczenia z języka angielskiego, wulgaryzmy, to dziś główne zagrożenia dla poprawnej polszczyzny – przyznała na naszej antenie, profesor Marzena Marczewska, językoznawca z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Jak podkreśliła, młodzi ludzie coraz mniej czytają, posługują się skrótami wyrazowymi, co ma ogromny wpływ na problemy z właściwym wysławianiem się. Ich ojczysty język staje się bardziej ubogi. Z badań wynika, że ponad połowa Polaków nie przeczytała w ubiegłym roku ani jednej książki. Sami więc, jak zaznaczyła profesor Marczewska, zamykamy się na słowo i skazujemy się na bardzo proste, by nie powiedzieć prymitywne życie.
Rozmówczyni Radia Kielce odnosząc się do coraz częściej pojawiających się w języku polskim wulgaryzmów, stwierdziła, że używamy ich wszędzie i traktujemy je jako tzw. przerywnik, który często nie ma związku z emocjami.
Rozpoczynający się dziś w Kielcach XXII Tydzień Kultury Języka Polskiego będzie doskonałą okazją dla młodych ludzi, aby do poznania najczęstszych błędów językowych- mówi profesor Marzena Marczewska. Jak dodaje, każde spotkanie z językiem dostarcza konkretnej wiedzy, rozwija umiejętności w obszarach pisania, mówienia, słuchania, wyrażania własnych emocji i opinii, kształtuje postawy.
W trakcie trwania Tygodnia Kultury Języka Polskiego odbędzie się szereg konkursów, wystaw, warsztatów teatralnych oraz projekcji filmowych, których celem jest uczenie poprawnej polszczyzny.