Lekarze z buskiego szpitala powiatowego przeprowadzili nowatorską operację. Jako pierwsi w regionie, wszczepili pacjentce jednoprzedziałową endoprotezę kolana. Od zwykłej protezy różni się tym, że jest zakładana tylko w miejscu, zniszczonym zwyrodnieniowo, a nie na całe kolano.
Ordynator oddziału ortopedyczno – urazowego Szpitala Powiatowego w Busku- dr Artur Bałdyga wyjaśnia, że przy tej metodzie mocowania endoprotezy są bardziej wytrzymałe, a przy tym zbliżone do anatomicznego kłykcia, który wymienia się w kolanie. Ponadto, zastosowane przez buskich lekarzy mocowania dają większy komfort, nie tylko lekarzowi podczas operacji, ale także pacjentom, w trakcie chodzenia.
Doktor Artur Bałdyga zastrzega, że nie każdemu pacjentowi trzeba wszczepiać protezę jednoprzedziałową. Jeżeli ubytek chrząstki nie jest duży, ortopedzi stosują np. przeszczep mozaikowy, który zabezpiecza zniszczone miejsce. Nowa metoda mocowania wydłuża żywotność endoprotezy, ale zależy ona od kilku czynników, m.in. techniki zakładania, zdolności regeneracyjnych pacjenta oraz jego wagi i mobilności.