Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach rozpoczął konsultacje społeczne projektu planu transportowego dotyczącego Kielc i ościennych gmin. Dokument przygotowali eksperci z Politechniki Krakowskiej. Zawiera on informacje o planowanych strategicznych działaniach miasta w zakresie publicznego transportu zbiorowego do 2020 roku.
Są w nim również wnioski dotyczące komunikacji miejskiej oraz wskazówki mające ją w przyszłości usprawnić. Zastępca dyrektora ZTM Barbara Damian informuje, że jedną z podpowiedzi jest na przykład połączenie osiedli Ślichowice i Pod Dalnią z Czarnowem. W tym celu powstać miałaby ulica łącząca Szajnowicza-Iwanowa, Kolberga i Hożą.
W projekcie planu transportowego są też koncepcje połączenia komunikacji autobusowej z podmiejskimi pociągami. W tym także dotyczące wspólnych biletów. Ponadto w dokumencie jest mowa między innymi o przystankach kolejowo-autobusowych „Kielce Podkarczówka” czy też „Kielce Herbskie”. A także o budowie buspasów oraz pętli autobusowych. Na przykład w obrębie kampusu uniwersyteckiego i obok cmentarza w Cedzynie.
Projekt planu transportowego zawiera również ocenę komunikacji miejskiej w Kielcach. Wynika z niej, że prawie 9 na 10 pasażerów nie narzeka na opóźnienia autobusów. Podróżni nie lubią natomiast przesiadek. Ponadto z dokumentu wynika, że co trzecia ankietowana osoba nigdy nie korzystała lub bardzo rzadko podróżowała autobusami MPK.
A jakie są plany i kierunki rozwoju komunikacji publicznej? Co dla Państwa jest ważne? Na temat miejskiego transportu zbiorowego będziemy dyskutować w 6 marca w czwartek w „Punktach widzenia”. Początek audycji o godzinie 17.20.
Zapoznaj się z projektem planu transportowego dotyczącego Kielc i ościennych gmin (format PDF)