Kieleckie uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się od złożenia kwiatów na cmentarzu na Piaskach. Znicze zapłonęły przed pomnikiem poświęconym żołnierzom Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, którzy zostali zamordowani przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w Więzieniu Kieleckim. W uroczystościach licznie uczestniczyli mieszkańcy stolicy województwa świętokrzyskiego.
Drżącym głosem o metodach działania i postępowania z aresztowanymi w kieleckim więzieniu – mówił do zebranych Andrzej Wiatkowski ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego. Ubowcy okrutnie rozprawiali się z bohaterami walk z hitlerowskim okupantem, łamiąc im ręce i nogi, wybijając zęby, przetrzymując w nieludzkich warunkach, by później stracić ich i wrzucić ich ciała do bezimiennych dołów, takich jak ten na łączce cmentarza przy ulicy Zagnańskiej w Kielcach.
Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej zaprezentował projekt, który ma służyć uczczeniu pomordowanych w więzieniu. Zakłada on powstanie ceramicznych portretów rozmieszczonych wzdłuż muru, mówi Marek Maciągowski z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, przy ulicy zamkowej w Kielcach.
Pracownicy ośrodka zbierali też opinie od wszystkich, którzy zapoznają się z pomysłem, w sprawie wielkości portretów i sposobu ich umieszczenia na murze.
Główne uroczystości odbyły się przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach. Następnie w Wojewódzkim Domu Kultury zorganizowano pokaz filmowy przygotowany przez kielecki IPN.