Szybkiego uruchomienia interwencji państwa na rynku trzody chlewnej chce Zarząd Województwa Świętokrzyskiego, który przyjął dziś stanowisko w tej sprawie. Dokument zostanie przesłany do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz do Komisarza Unii Europejskiej ds. rolnictwa. Marszałek Adam Jarubas mówi, że tym stanowiskiem Zarząd chce wesprzeć polskiego ministra w relacjach z Komisja Europejską, która potraktowała embargo Rosji i Białorusi na import wieprzowiny z Polski jako problem lokalny.
Wprowadzenie embarga przez kraje będące istotnymi importerami polskiej trzody chlewnej spowodowało gwałtowny spadek cen tuczników. O ile dotychczas cena tucznika kształtowała się na i tak niewysokim poziomie 5,20 zł za kg, to i ogłoszeniu embarga na import, cena za kilogram „żywca” spadła do poziomu 3 – 3,50 zł.
Zarząd Województwa popiera protesty rolników z Ponidzia, którzy domagają się interwencyjnego skupu trzody chlewnej – dodaje marszałek.
Wprowadzenie przez Federację Rosyjską oraz Republikę Białorusi embarga na import wieprzowiny z Polski jest konsekwencją wykrycia na terytorium naszego kraju przypadku wirusa ASF (afrykańskiego pomoru świń) wśród dzików