Sondaż obok preferencji wyborczych pokazuje także nastawienie respondentów do integracji europejskiej.
Większość uczestników sondażu pozytywnie oceniła integracje Polski z Unią Europejską. 49 % pytanych twierdzi, że obecność Polski w strukturach UE przyniosła więcej korzyści niż strat w jakości życia w regionie i pozycji naszego kraju w świecie. Około 28 % – jest zdania, że bilans 10 lat integracji równoważy się, a 15 % pytanych twierdzi, że obecność Polski we wspólnocie europejskiej przynosi więcej strat. Około 8 % respondentów nie ma na ten temat zdania.
Sondaż jednoznacznie pokazuje, że z ostatnich dziesięciu lat, są głównie zadowoleni ludzie młodzi. Na korzyści płynące z integracji wskazało, aż 63 % pytanych w wieku od 18-29 lat.
Wraz z wiekiem liczba pozytywnych opinii o korzyściach wynikających z integracji europejskiej maleje. Wśród osób powyżej 60 lat, tylko 36 % respondentów zauważa pozytywny bilans, a 29 procent wskazuje, że integracja przyniosła więcej strat niż korzyści. Liczba euro entuzjastów jest także proporcjonalna do wykształcenia, im wyższe tym więcej pozytywnych opinii.
Liderka świętokrzyskiej PO Marzena Okła-Drewnowicz jest zadowolona z wyniku, jaki partia uzyskała w sondażu dotyczącym preferencji w wyborach do PE.
W badaniu wykonanym przez TNS Polska dla Radia Kielce i Radia Kraków na PO w okręgu małopolsko-świętokrzyskim chce głosować 14 procent badanych. Lepsze notowania partia ma w województwie świętokrzyskim, bowiem osiąga taki sam wynik, jak PiS czyli 17 procent poparcia.
Po przeliczeniu sondażowych wyników na możliwe do zdobycia mandaty, okazuje się, że PiS zdobyłby w naszym okręgu cztery miejsca w europarlamencie, PO – 2, a PSL – 1. Pozostałe ugrupowania nie miałyby swoich reprezentantów w Brukseli.
Marzena Okła-Drewnowicz uważa, że wyborcy ze świętokrzyskiego doceniają merytoryczną pracę ugrupowania. Po za tym poprawił się też wizerunek PO, która jest teraz partią nieskonfliktowaną wewnętrznie.
Z sondażu wynika, że w całym okręgu małopolsko-świętokrzyskim wygrywa PiS, na który zamierza głosować 23 procent badanych.
To dobra pozycja wyjściowa, tak wyniki sondażu dotyczącego preferencji wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego komentuje wiceprezes świętokrzyskiego PiS Krzysztof Słoń.
W badaniu przeprowadzonym przez TNS Polska na zlecenie Radia Kielce i Radia Kraków PiS wygrywa wybory w okręgu małopolsko świętokrzyskim. Partia Jarosława Kaczyńskiego cieszy się 23 procentowym poparciem. Inaczej jest w samym woj. świętokrzyskim. PiS i PO mają takie samo poparcie. Chęć głosowania na te formacje deklaruje 17 procent badanych.
Wiceprezes Krzysztof Słoń uważa, że notowania jego partii są zadowalające zważywszy na sytuacje sprzed 5 lat, kiedy PiS było niedoszacowane.
Trzeci wynik ma PSL z poparciem 7 procent, czwarte miejsce zajmuje Twój Ruch – 5 procent poparcia, a piąte miejsce SLD, na które chce głosować 4 procent badanych.
Do wyborów zostało jeszcze dużo czasu i sporo może się jeszcze zmienić – tak o wynikach sondażu TNS Polska o poparciu poszczególnych partii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego mówiła na naszej antenie, Agnieszka Kasińska – Metryka, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Jak już informowaliśmy, sondaż wyborczy na zlecenie Radia Kielce wskazuje, że gdyby wybory do PE odbyły się teraz w województwie świętokrzyskim zarówno PO jak i PiS osiągają takie samo poparcie. Po 17 proc. ankietowanych wskazało na te właśnie partie. Ale już w całym okręgu 10 – małopolsko – świętokrzyskim przewaga PiS jest zdecydowana. Na PiS zamierza głosować 23 proc. ankietowanych. Drugie miejsce z poparciem 14 proc. zajmuje Platforma Obywatelska, dalej jest PSL, które wskazało 7 proc. badanych. Twój Ruch – Europa Plus – 5 proc., SLD – 4 proc., Polska Razem Jarosława Gowina – 3 proc., Solidarna Polska – 3 proc., i Nowa Prawica – 1 proc.
Zdaniem Agnieszki Kasińskiej – Metryki to z pewnością nie są wyniki, które pozwalałyby świętować przedstawicielom Platformy Obywatelskiej, to także sygnał do wytężonej pracy i poprawy wizerunku dla dla Prawa i Sprawiedliwości. Politolog pytana o słabe poparcie wyborców dla pozostałych ugrupowań, podkreśliła, że nadal partiom tym brakuje wyrazistych osobowości.
Udział w wyborach do Europarlamentu zadeklarowało łącznie 65 procent mieszkańców województwa świętokrzyskiego i małopolskiego. Kategorycznie udziału w nich odmówiło 24 procent badanych, a 11 procent określiło się jako niezdecydowani. Badanie na zlecenie Radia Kielce i Radia Kraków przeprowadzono w dniach: 12 – 14 lutego 2014 roku. Ankietowano 1200 osób, z czego 500 to mieszkańcy regionu świętokrzyskiego.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się za trzy miesiące – 25 maja.
O wynikach sondażu wyborczego powiemy więcej w naszej rozmowie dnia, o 8.30 naszym gościem będzie Agnieszka Kasińska – Metryka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, więcej informacji także na naszej stronie internetowej.
Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory do Parlamentu Europejskiego w okręgu małopolsko-świętokrzyskim, takie wyniki przyniósł sondaż dla Radia Kielce i Radia Kraków, przeprowadzony przez TNS Polska.
Na PiS zamierza głosować 23 proc. ankietowanych. Drugie miejsce z poparciem 14 proc. zajmuje Platforma Obywatelska, dalej jest PSL, które wskazało 7 proc. badanych, Twój Ruch-Europa Plus – 5 proc., SLD – 4 proc., Polska Razem Jarosława Gowina – 3 proc., Solidarna Polska – 3 proc. i Nowa Prawica – 1 proc.
W samym Świętokrzyskiem, wyniki ukształtowałyby się inaczej. PiS i PO uzyskały takie samo poparcie ankietowanych, po 17 proc. Tradycyjnie dobry wynik osiąga PSL – 10 proc., na kolejnych miejscach znalazło się SLD z 6 proc. poparciem, Twój Ruch wskazało 4 proc. badanych.
Na Prawo i Sprawiedliwość zamierzają głosować przede wszystkim osoby powyżej 40-ego roku życia, głównie z wykształceniem zawodowym. Z kolei elektorat PO, to osoby w podobnym wieku, ale z wykształceniem wyższym. Na młodych wyborców może liczyć Twój Ruch – zdecydowana większość pytanych, która wskazała kandydatów tej partii – ma od 18, do 29 lat.
Wyborcy PiS | Wyborcy PO |
Udział w wyborach do Europarlamentu zadeklarowało łącznie 65 procent mieszkańców województwa świętokrzyskiego i małopolskiego. Kategorycznie głosowania w nich odmówiło 24 procent badanych, a 11 procent określiło się jako niezdecydowani.
Badanie na zlecenie Radia Kielce i Radia Kraków przeprowadzono w dniach: 12 – 14 lutego 2014 roku. Ankietowano 1200 osób, z czego 500 to mieszkańcy regionu świętokrzyskiego.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się za trzy miesiące – 25 maja.
O wynikach sondażu wyborczego więcej w kolejnych serwisach.
8.30 w Rozmowie Dnia gościem będzie Agnieszka Kasińska – Metryka z UJK.