Oficjalna inauguracja projektu naukowego „Laserowi Odkrywcy” odbyła się w Kielcach. Jego celem jest poszukiwanie w naszym województwie nowych obiektów archeologicznych.
Specjalny sprzęt umieszczony w samolocie zeskanował laserowo obszary, które najbardziej interesują historyków. Na podstawie tych danych powstały modele terenu przypominające zdjęcia. Naukowcy chcą, by dzieci ze świętokrzyskich szkół obejrzały wybrane modele i zaznaczyły miejsca, które – ich zdaniem – mogą kryć archeologiczne sensacje. Dziś w gimnazjum nr 15 odbyły się warsztaty, podczas których uczniowie poznawali aplikację internetową przeznaczoną do tego celu.
Projekt „Laserowi odkrywcy” jest organizowany przez Instytut Badawczy Leśnictwa oraz Fundację Centrum Geohistorii. Jak mówi Radomir Bałazy, koordynator projektu, angażowanie osób spoza środowiska naukowego w pomoc przy badaniach jest powszechne w innych dziedzinach nauki. Teraz z tych doświadczeń chcą skorzystać archeolodzy. „Chyba na największą skalę takie projekty realizowano w astronomii. My próbujemy zachęcić dzieci i młodzież do tego by odkrywały te rzeczy, które w historii naszego narodu zostały pochowane gdzieś w województwie świętokrzyskim. Na taką skalę jest to projekt zupełnie nowy, zarówno w skali kraju jak i województwa” – tłumaczy Radomir Bałazy.
Żeby mieć szansę na znalezienie średniowiecznego grodziska czy pozostałości dawnej osady wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej laserowiodkrywcy.pl.