Uczniowie kieleckiego „Plastyka” uczestniczą w specjalnych warsztatach, na których uczą się technik wykonywania arabskich ornamentów w gipsie i drewnie. To część realizowanego przez szkołę projektu, w ramach którego uczniowie i nauczyciele wyjeżdżają do Granady w Hiszpanii, by na miejscu poznać tajniki sztuki dekoratorskiej, wykorzystywane przed setkami lat. Hiszpańscy nauczyciele przyjeżdżają także do Kielc, by prowadzić zajęcia. Tym razem, warsztaty zorganizowano dla uczniów, którzy nie pojechali na Półwysep Iberyjski.
Jak mówi dyrektor placówki Maria Kowalczyk – lekcje są doskonałym uzupełnieniem programu szkolnego, bo Andaluzja i Grenada to miejsce wpływów wielu kultur. Dyrektor chce, aby nabyte umiejętności, praktycznie potem wykorzystywać np. przy wykonywaniu ram obrazów, mebli, ceramice czy produkcji biżuterii.
Uczniowie doskonalą m.in. sztukę intarsji, czyli ozdabiania przedmiotów malutkimi, specjalnie dobieranymi wycinkami drewna, oraz techniki estofado używane zwykle do zdobienia rzeźb. Ich powierzchnię pokrywa się złotem, a następnie farbą. Zanim wyschnie, artysta zdrapuje ją w wybranych miejscach, tworząc złote wzory. Młodzi plastycy wykonują także gipsowe ornamenty, których oryginały można obejrzeć w najsłynniejszym na świecie pałacu arabskim Alhambra w Grenadzie.
3-letni projekt realizowany jest przez kielecki „Plastyk” i Wojewódzki Dom Kultury. Dzięki unijnej dotacji na warsztaty do Hiszpanii wyjeżdżają zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Najbliższa wizyta odbędzie się w marcu.