Ponad 20 projektów przygotowanych przez młodych naukowców z całej Polski można było obejrzeć w budynku Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przy ul. Świętokrzyskiej w Kielcach. Odbył się tam Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory, podczas którego wybierane są najlepsze projekty naukowe.
Ta impreza gości w najlepszych uczelniach Polski. W Kielcach odbyła się po raz pierwszy.
Swoje projekty prezentowali debiutanci jak Błażej Zwierzyński, którego zespół przyjechał na Festiwal z Technikum im. Stanisława Staszica w Staszowie. Przygotowali projekt samochodu o napędzie pneumatyczno-elektrycznym. „Jest on bardziej wydajny niż tradycyjne samochody elektryczne. Opracowanie pomysłu zajęło nam pół roku” – mówi Błażej Zwierzyński.
Festiwal odwiedzili również bardziej doświadczeni młodzi naukowcy. Wśród nich Mikołaj Sabat z Gimnazjum nr 23 w Kielcach, który w ubiegłym roku wygrał konkurs Astrobot i odwiedził Centrum Kosmiczne imienia Johna F. Kennedy’ego na Florydzie. „Przygotowałem projekt dotyczący komet muskających Słońce. W kosmosie nie ma innych ciał które zbliżyłaby się do Słońca bardziej. Zrobiłem analizę zdjęć sondy SOHO. Amatorzy mogą je pobierać i szukać nowych obiektów. Rocznie odkrywa się w ten sposób nawet 200 komet” – tłumaczy Mikołaj Sabat.
Najlepsi młodzi naukowcy otrzymają nagrody pieniężne, a dodatkowo Fundacja Zaawansowanych Technologii, która organizuje Festiwal Naukowy E(x)plory umożliwi im staże naukowe oraz wyjazdy na zagraniczne konkursy. Prezes Fundacji, Barbara Liberda bardzo wysoko oceniała poziom projektów z województwa świętokrzyskiego. „Jesteśmy pod wrażeniem dużej liczby projektów ściśle naukowych. Widać, że jest tu zaplecze w postaci uczelni i ośrodków przemysłu, które mobilizują uczniów do rozwijania zagadnień ściśle technicznych albo w dziedzinie nauk przyrodniczych” – podkreśla Barbara Liberda.