Dziś w Kielcach uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Rozpoczną się one o godzinie 16.30 pod Menorą modlitwą w intencji 20 tysięcy kieleckich Żydów zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.
Pół godziny później, bo o godz. 17.00. w Muzeum Dialogu Kultur odbędą się projekcje dwóch filmów dokumentalnych: „Wyrzutki” w reżyserii Tomasza Wiśniewskiego i Sławomira Grünberga oraz „Nie wolno się brzydko bawić” Urszuli Sochackiej.
Pierwszy obraz opowiada o wstrząsających historiach z czasów wojny, gdy z pociągów jadących do obozu zagłady w Treblince zrozpaczeni Żydzi wyrzucali swoje dzieci, chcąc w ten sposób ocalić je przed śmiercią. Drugi dokument przybliża historię niemieckiego obozu dla dzieci i młodzieży przy ulicy Przemysłowej w Łodzi, z filią we wsi Dzierżązna, gdzie od grudnia1942 do stycznia 1945 roku przez to miejsce przeszło ponad 5 tysięcy polskich dzieci w wieku od 2 do 16 lat. Pokazy filmów poprzedzi wprowadzenie Bogdana Białka, prezesa Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.
Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbędąa się również w kieleckiej Bazie Zbożowej. Organizuje je Fundacja Studio TM i Teatr Zbożowy w ramach III Kieleckich Reminiscencji Teatralnych.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu ustanowiony został w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego obchody wyznaczono na 27 stycznia – dzień, w którym przypada rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz.