To jedne z najmilszych i najsympatyczniejszych świąt w kalendarzu. 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a 22 stycznia – Dzień Dziadka. Święta te mają w Polsce tradycję liczącą ponad pół wieku, pojawiły się bowiem w naszych kalendarzach już w latach 60. ubiegłego wieku.
O ile jednak nie sposób dokładnie ustalić, kto i kiedy ustanowił Dzień Babci i Dziadka, o tyle istnieje pewność, że honorują one osoby, które ze wszech miar na to zasługują.
Laurki, bombonierki, a także kwiaty – to lista najpopularniejszych upominków wręczanych z tej okazji. Wyniki ankiety przeprowadzonej przez jedną z katowickich firm PR-owych pokazują jednak, że oczekiwania co do prezentów w znacznym stopniu rozmijają się z tym, co chcą kupić wnukowie. Babcie wolałyby dostać na przykład voucher na zakupy albo kosmetyk.
Co zawdzięczamy babciom i dziadkom?
Według badań opinii publicznej (CBOS), babci i dziadkowi zawdzięczamy przede wszystkim opiekę i wychowanie oraz poczucie, że jesteśmy kochani. Te wartości wymieniło na pierwszym miejscu 65 oraz 64 procent ankietowanych.
W następnej kolejności znalazły się znajomość dziejów rodziny i zasady moralne – po 57 procent, a także wiara, którą zawdzięcza dziadkom 54 procent badanych. Miłość ojczyzny – 38 procent oraz hobby – 25 procent.
Coraz częściej opiekują się wnukami
Materialne korzyści, jak mieszkanie czy spadek pojawiały się na końcu, i wspomniało o nich 6 procent respondentów. W porównaniu z podobnymi badaniami przeprowadzonymi w 2000 roku, wzrosła rola dziadków jako opiekunów wnuków. Wcześniej mówiła o tym mniej niż połowa respondentów, obecnie – 65 procent ankietowanych.
Z babcią lub dziadkiem najczęściej prowadzi się rozmowy, chodzi na spacery, uczestniczy w grach i zabawach. Babci i dziadkowi wnuki zawdzięczają też wspólne prace, jak pieczenie i gotowanie, prace w ogrodzie, oglądanie rodzinnych pamiątek i zdjęć, a nawet wycieczki i podróże.
21 stycznia dzień babci, obchodzony jest także w Brazylii i Bułgarii.
IAR