Zniesienie limitów na leczenie onkologiczne nie tylko zmniejszy kolejki do lekarzy specjalistów, ale przede wszystkim poprawi skuteczność leczenia – powiedział na naszej antenie, Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
Jak już informowaliśmy, wprowadzenie takiej zmiany rozważa Ministerstwo Zdrowia. Oznaczałoby to, że kliniki onkologiczne otrzymywałyby pieniądze za każdego leczonego pacjenta.
Zdaniem gościa Radia Kielce, ograniczanie leczenia onkologicznego w konsekwencji powoduje wzrost kosztów przeznaczanych na późniejsze leczenie zaawansowanych chorób. Nie zapominajmy o tym, że pacjenci nowotworowi, to pacjenci w sytuacji zagrożenia życia – zaznaczył dyrektor ŚCO.
Jak podkreślił, nowotwory nadal stanowią główną przyczynę przedwczesnej umieralności Polaków i stanowią największe obciążenie społeczne wśród wszystkich schorzeń. Mimo stałego zwiększania wydatków państwa, wyniki leczenia nowotworów są znacznie gorsze w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej.
Świętokrzyskie Centrum Onkologii ma największy kontrakt spośród wszystkich lecznic w regionie- wynosi on 22 mln zł. Mimo to, za ubiegły rok szpital wykonał nadwykonania za ponad 15 mln zł. Stanisław Góźdź zaznacza, że centrum nie limituje przyjęć i wykonuje świadczenia, nawet gdy kontrakt podpisany z NFZ jest przekroczony.
W ubiegłym roku Świętokrzyskie Centrum Onkologii udzieliło 220 tysięcy konsultacji, hospitalizowanych było 22 tysiące pacjentów.
Posłuchaj Rozmowy Dnia: