W Ostrowcu zakończyła się budowa tzw. miejskiej sieci informatycznej. To pierwszy z lokalnych etapów projektu „e-świętokrzyskie”. Jego celem jest stworzenie w kilkudziesięciu świętokrzyskich gminach nowoczesnej infrastruktury informatycznej, która będzie usprawniała pracę urzędów.
Ostrowiecka sieć może już funkcjonować dzięki otwartej serwerowni, która umożliwiła m.in. uruchomienie telefonii VoIP oraz utworzenie na terenie miasta kilkudziesięciu hot-spotów.
Budowa sieci światłowodowej trwała w Ostrowcu od 10 lat. W tym czasie położono prawie 50 kilometrów połączeń i zbudowano supernowoczesną serwerownię. Według Andrzeja Dopierały z Asseco Poland, właśnie oddana w Ostrowcu sieć informatyczna należy do najnowocześniejszych w kraju. Wykonawcą serwerowni była natomiast kielecka firma Infover.
Miejska sieć informatyczna połączyła wszystkie jednostki samorządowe. Oznacza to zmniejszenie kosztów utrzymania oraz sprawniejszą obsługę. Jednym z udogodnień jest uruchomienie sieci telefonii VoIP, która umożliwia wykonywanie m.in. połączeń telekonferencyjnych. O korzyściach wynikających z otwarcia serwerowni i miejskiej sieci informatycznej mówił Ferdynand Jagiełło, szef wydziału informatycznego w ostrowieckim urzędzie.
Według prezydenta Ostrowca Jarosława Wilczyńskiego, z ostrowieckich urządzeń i sieci informatycznej będą w przyszłości mogły korzystać też inne samorządy. Z możliwości oferowanych przez miejską sieć informatyczną, skorzystają także mieszkańcy Ostrowca. Powstanie, bowiem 50 punktów bezpłatnego dostępu do internetu, tzw. hot spotów, których zasięg będzie pokrywał całe miasto. Inwestycja w Ostrowcu kosztowała 14 mln zł, z czego tylko 2, 3 mln zł pochodziło z budżetu miasta. Resztę kosztów pokryły dotacje unijne.