43 wnioski od pacjentów wpłynęły do tej pory do Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych, która w województwie świętokrzyskim działa od stycznia 2012 roku.
Miała ona w szybkim trybie rozstrzygać zażalenia pacjentów na opiekę medyczną i zastąpić lub znacznie skrócić trwające latami procesy sądowe. W skład zespołu powołanego przy wojewodzie wchodzą prawnicy, pielęgniarki i położone. Zespół ustala czy w procesie leczenia doszło do zaniedbań lub błędów lekarskich.
Jak informuje przewodniczący komisji Stanisław Szufel, z 43 wniosków skierowanych przez pacjentów, 36 zostało odrzuconych ponieważ nie znaleziono dowodów winy lekarza czy szpitala, albo z przyczyn formalnych.
Natomiast 7 skarg komisja uznała za zasadne. Pacjenci, którzy zwracają się po pomoc do komisji, najczęściej skarżą się na niewłaściwie przeprowadzoną operację lub przebieg rehabilitacji. Najwięcej skarg dotyczyło oddziałów ortopedycznych, traumatologicznych, chirurgicznych i onkologicznych.
Komisja w wydawanych orzeczeniach informuje szpital i ubezpieczyciela placówki medycznej o prowadzonym postępowaniu i płynących wnioskach. Ubezpieczyciel jeżeli zgadza się z orzeczeniem komisji musi przedstawić finansową propozycję odszkodowania. Orzeczenia Komisji nie wykluczają dochodzenia swoich praw na drodze sądowej.