Mobilność młodzieżowa – czyli studiowanie za granicą czy międzynarodowy wolontariat – o tym dyskutowali młodzi ludzie podczas kolejnego spotkania z cyklu „Młodzieżowe Kawiarenki Obywatelskie”. Projekt realizowany jest w Kielcach przez Stowarzyszenie Edukacja przez Internet. To trzecie spotkanie z decydentami i ekspertami z różnych dziedzin. Zgromadziło ono 20 kieleckich licealistów i studentów.
Wśród nich Martę Ćwierz, która studiuje na UJK i już korzystała z wymiany zagranicznej studentów. Zastanawia się nad kolejnym wyjazdem i uważa, że obecnie młodzi ludzie mają ku temu ogromne możliwości. Jej zdaniem zmienia się mentalność młodzieży i nabiera ona więcej odwagi. Karolina Wróbel, koordynatorka projektu „Młodzieżowe Kawiarenki Obywatelskie” uważa, że podczas spotkania rozwiano wiele mitów. Przede wszystkim nie ma już bariery językowej między młodymi Polakami i ich rówieśnikami z Europy. Ponadto w sfinansowaniu wyjazdów zagranicznych mogą pomóc różne organizacje pozarządowe.
Kamy Kępczyńska-Kaleta przedstawiała propozycje unijnego programu „Erasmus plus”, który zastąpi od tego roku dotychczasowe programy unijne dla młodzieży. W jej opinii wyjazdy zagraniczne dodają młodym ludziom pewności siebie i nowe możliwości na rynku pracy. Liczy też na to, że osoby te będą wracać do Polski i swoim potencjałem wspierać rozwój naszego regionu.
Po każdym spotkaniu uczestnicy wymyślają hasła, które po zakończeniu projektu zostaną umieszczone na plakatach i pokazane kielczanom. Ma to pokazać aktywność młodzieży w mieście.