Nowy Rok jest symbolicznym oddzieleniem niezmiennej już przeszłości od przyszłości. Dlatego z pewnością, data ta sprzyja ustalaniu noworocznych postanowień.
Co chcemy zmieniać? Najczęściej wymieniane jest rzucenie palenia. Na drugim miejscu to strata wagi, następnym – chęć poprawy sytuacji finansowej. Często pojawia się też chęć poprawy relacji z domownikami.
Trzeba pamiętać że stawiając sobie konkretny cel, walczymy najczęściej z wyrobionymi przez lata przyzwyczajeniami, które nie łatwo zmienić. Tym bardziej że po Świętach i Sylwestrze czeka nas szybki powrót do pracy, rodziny i oczywiście starych nawyków.
Co zrobić by wytrwać w postanowieniu? Naukowcy radzą by przede wszystkim wybrać realny do osiągnięcia cel. Należy też przygotować skonkretyzowany plan (co i do kiedy chcemy osiągnąć), który daje o wiele większe szanse powodzenia. To właśnie przygotowując plan, powinniśmy założyć w jaki sposób chcemy nasz cel osiągnąć. Dobrym sposobem jest metoda małych kroków. Łatwiej nam przychodzą drobne zmiany w zachowaniu, np. wprowadzenie w życie zasady „poranna kawa bez papierosa”, zamiast globalnego stwierdzenia „nie palę”(próba przeprowadzenia kompleksowych zmian, zazwyczaj spala na panewce, i od razu demotywuje), łatwiej też jest pilnować przestrzegania tych „małych kroków”.
Jak twierdzą naukowcy, motywację może dać nam podzielenie się swoimi planami z innymi. To niejako publiczna obietnica, z której znacznie trudniej się wycofać (niż wtedy, gdy o naszym założeniu wiemy tylko my sami). Pomóc może w tym prowadzenie bloga, z zapisem swoich osiągnięć w drodze do upragnionego celu, specjalne aplikacje (np. dla biegaczy), czy internetowa waluta „lajków” na portalach społecznościowych.
Na początku Nowego 2014 Roku życzymy by wszyscy którzy mają noworoczne postanowienia, wytrwali w nich!