„Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku, po raz drugi organizuje konkurs „Nasi sąsiedzi-Żydzi”. Placówka zachęca uczniów do nagrywania wspomnień osób pamiętających żydowskich mieszkańców regionu.
Nagrania będą odtwarzane zwiedzającym muzeum. Konkurs jest częścią wspólnego projektu Sztetla i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Muzeum i uczelnia zorganizowały już konferencję naukową, której pokłosiem będzie książka, opisująca codzienne życie w sztetlach na ziemiach polskich do 1942 roku. Publikacja ma zostać wydana do końca tego roku.
Placówka w Chmielniku oferuje młodym mieszkańcom regionu bezpłatne zwiedzanie ekspozycji. Jej pracownicy mają nadzieję, że uczniowie staną się swoistymi ambasadorami placówki i będą zachęcać swoich rówieśników do odwiedzenia ośrodka.
Jego kierownik Agnieszka Dziarmaga podkreśla, że „Świętokrzyski Sztetl” to sposób upamiętnienia życia w typowym polsko-żydowskim miasteczku. Na ekspozycji można zobaczyć unikatową w skali światowej dioramę, czyli trzy ruchome makiety, prezentujące niektóre święta i obyczaje żydowskie. Obejrzeć można m. in. typowe żydowskie wesele, Święto Namiotów- Sukkot oraz lekcję w żydowskiej szkole.
„Sztetl” został otwarty w czerwcu tego roku. Do tej pory, wystawę obejrzało już około 3 tysięcy osób. Dni otwarte muzeum, podczas których uczniowie mogą je zwiedzać bezpłatnie, potrwają do 20 grudnia.