9 przypadków śmiertelnych i 47 osób w szpitalu z powodu zatrucia tlenkiem węgla – to bilans ubiegłorocznego sezonu grzewczego w naszym województwie. W tym roku do szpitala po zatruciu czadem trafiło już 5 osób.
Jak informuje Grzegorz Bień, świętokrzyski wicekurator oświaty, kuratorium zaapelowało do szkół, by wprowadziły profilaktyczne lekcje, które nauczą młodych ludzi jak uchronić się przed zatruciem tlenkiem węgla. Ważne, aby uczniowie wiedzieli jak niebezpieczny jest tlenek węgla i nie lekceważyli zagrożenia.
Inicjatywa cieszy Arkadiusza Wesołowskiego, rzecznika Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Kielcach, bowiem wiedza na temat tlenku węgla może uratować życie.
Tlenek węgla, czyli popularny czad jest gazem bezwonnym. Jego źródłem mogą być kominki, piecyki gazowe, piece węglowe i olejowe. Początkowo powoduje osłabienie i znużenie, dlatego bardzo trudno ocenić stan zagrożenia.
Do zatruć często dochodzi w wyremontowanych mieszkaniach, gdzie dla oszczędności zlikwidowano przewody wentylacyjne, a okna i drzwi są zbyt szczelne i nie ma wystarczającego dopływu powietrza.
Najlepszą ochroną przed zatruciem są czujniki wykrywające tlenek węgla w powietrzu.