Grupa kilkunastu członków Stowarzyszenia Młodzi Demokraci, radnych Platformy Obywatelskiej i działaczy tej partii zapaliła o północy przed pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki w Kielcach znicze upamiętniające ofiary stanu wojennego. Zapalone świeczki ułożono w napis „13 grudnia 1981. Pamiętamy”.
Dziś 32 rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Trzeba pamiętać o tej bardzo ważnej dacie we współczesnej historii Polski, ponieważ decyzja Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, na wiele lat przerwała demokratyczne zmiany, które zachodziły w naszym kraju – powiedział na antenie Radia Kielce Ryszard Śmietanka Kruszelnicki z kieleckiego oddziału IPN. „13 grudnia cofnęliśmy się w rozwoju demokracji i społeczeństwa obywatelskiego o kilka lat” – dodał rozmówca.
IPN zachęca, aby dziś tak jak w stanie wojennym o 19.30 zapalić w oknie światło wolności. 32 lata temu paląca się świeczka była symbolem oporu przeciwko ówczesnym władzom, a dziś jest znakiem pamięci o tamtych wydarzeniach i ofiarach stanu wojennego- mówi historyk IPN.
O 10.00 przy tablicy na więzieniu na kieleckich Piaskach spotkały się osoby internowane w stanie wojennym.
Dziś o godz. 17.45 przedstawiciele NSZZ „Solidarność” oraz władz samorządowych i organizacji społecznych złożą kwiaty przed tablicą upamiętniającą powstanie „Solidarności”, znajdującą się obok budynku kurii diecezjalnej. O godz. 18.00 w Bazylice Katedralnej zostanie odprawiona msza w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego. O godz. 19.30 na placu przykatedralnym zostanie otwarta wystawa o tematyce dotyczącej stanu wojennego przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.