Wysoka cena szczepionki przeciw ospie wietrznej może być przyczyną wzrostu zachorowalności na tę chorobę. Szczepionka, która jest zalecana przez lekarzy, nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia i kosztuje prawie 400 zł.
Według danych Państwowego Zakładu Higieny, w 2011 roku w naszym regionie odnotowano ponad pięć tysięcy siedemset zachorowań, podczas gdy w roku ubiegłym było to już siedem tysięcy, informuje Mariola Wojciechowska z Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych. Jak dodaje, maluchy są coraz częściej posyłane do żłobków, gdzie najczęściej dochodzi do zarażenie się.
Szczepionka nie daje stuprocentowej pewności, że dziecko nie zachoruje, ale jeżeli już tak się stanie, ospa ma znacznie łagodniejszy przebieg.
Szczepionka może być podawana dzieciom od 9 miesiąca życia. Natomiast obowiązkowo powinny przyjmować ją wcześniaki oraz dzieci z obniżoną odpornością.
Najczęstszymi objawami ospy wietrznej są: wysypka na skórze, osłabienie organizmu, ból brzucha, nudności i wysoka gorączka.