Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” mają nowego właściciela. Jest nim notowana na giełdzie Grupa Azoty, która za 85 procent akcji spółki z Grzybowa zapłaciła ponad 320 milionów złotych.
Podpisując umowę z Ministerstwem Skarbu wiceprezes Grupy Azoty Witold Szczypiński powiedział, że prywatyzacja oznacza dla „Siarkopolu” nowe rynki zbytu. Zadeklarował również inwestycje za 30 milionów złotych, które mają ustabilizować wydobycie siarki oraz zwiększyć jej jakość.
Przewodniczący OPZZ w „Siarkopolu” Jerzy Trębliński pozytywnie ocenia proces prywatyzacji i samego inwestora. Zadowolony jest również z deklaracji dotyczących inwestycji w „Siarkopolu”. Jego zdaniem trzeba zainwestować w technologie, które pozwolą przetwarzać surowiec w gotowe produkty i dzięki temu sprzedawać ją drożej z większym zyskiem.
Grupa Azoty to drugi w Unii Europejskiej producent nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Natomiast „Siarkopol” to jedyne na świecie przedsiębiorstwo prowadzące kopalniane wydobycie siarki, a jednocześnie jeden z największych eksporterów województwa świętokrzyskiego.
Mająca siedzibę w Grzybowie spółka zatrudnia prawie 800 osób. Zgodnie z zawartym z inwestorem pakietem socjalnym pracownicy mają gwarancje zatrudnienia i zarobków na trzy lata. Ponadto załoga ma otrzymać premię prywatyzacyjną.