Do polskiej ambasady w Pradze powróciła zabytkowa porcelana ćmielowska, która była jej własnością przed II wojną światową. Przekazał ją Polak z Zaolzia.
W wyniku zawieruchy wojennej serwis znalazł się w magazynach Studia Filmowego Barrandow, którym zarządzali niemieccy okupanci.
Przetrwał tam wojnę aż do dziś. Można go było zobaczyć w zrealizowanym w latach 70. w barrandowskim studio polskim filmie „Zaklęte rewiry”.
Zabytkowy serwis przekazał prezes rady dyrektorów Studia Barrandov Lech Kubik, Polak z Zaolzia. – Nie jest to zabytek czeskiej republiki. Jestem bardzo szczęśliwy, że tym małym gestem mogliśmy sprawić tak dużą radość Polakom i polskiej Rzeczpospolitej, to cała przyjemność po mojej stronie – mówił podczas uroczystości.
Serwis wykonano w stylu art-deco pod koniec lat 20. ubiegłego wieku w słynnej fabryce porcelany w Ćmielowie, na zlecenie ówczesnego szefa polskiej dyplomacji Augusta Zaleskiego. Od teraz będzie wystawiony w Sali Reprezentacyjnej ambasady polskiej na praskiej Malej Stranie.