Zmiany w rządzie stały się faktem. Premier ogłosił, że z jego gabinetem pożegna się 7 ministrów.
Ministra środowiska Marcina Korolca zastąpi Maciej Grabowski. Jednym z jego zadań ma być przyspieszenie prac nad regulacjami dotyczącymi wydobycia gazu łupkowego.
Andrzej Biernat zostanie nowym ministrem sportu. Z fotelem ministerialnym żegna się Joanna Mucha.
Joanna Kluzik-Rostowska zastąpi Krystynę Szumilas w resorcie edukacji. Lena Kolarska-Bobińska zastąpi Barbarę Kudrycką w ministerstwie nauki.
Rafał Trzaskowski, eurodeputowany zastąpi Michała Boniego w resorcie administracji.
Z kolei ministra finansów Jacka Rostowskiego zastąpi Mateusz Szczurek.
Donald Tusk zaznaczył, że kluczem w wyborze nowych ludzi na ministerialne fotele była potrzeba nowej energii w rządzie. Zastrzegł, że odchodzący ministrowie dobrze sprawowali swoje funkcje. Premier podkreślił, że trudno było mu się rozstać z ministrami, którzy przestaną z nim współpracować. Zaznaczył, że część szefów resortów rządzi wraz z nim najdłużej w historii III RP. Ci „sześciolatkowie” to Radosław Sikorski, Elżbieta Bieńkowska i Bogdan Zdrojewski
Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej zostanie połączone z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego. Na czele resortu stanie dotychczasowa szefowa MRR – Elżbieta Bieńkowska. Będzie ona też nowym wucepremierem.
Elżbieta Bieńkowska to polityk i samorządowiec, wcześniej od 2007 roku minister rozwoju regionalnego w rządzie Donalda Tuska, senator VIII kadencji.
Jest wieloletnim praktykiem zarządzania i wdrażania programów operacyjnych współfinansowanych z funduszy pomocowych i strukturalnych w ramach polityki spójności UE. Jest zwolenniczką decentralizacji władzy publicznej w tym zarządzania polityką spójności UE w Polsce.
Ukończyła studia wyższe na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jest także absolwentką Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie i studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej.
Pracowała jako pełnomocnik wojewody do spraw Kontraktu Regionalnego dla Województwa Katowickiego i Strategii Rozwoju Regionalnego Odbyła staże w ministerstwie spraw zagranicznych oraz w administracji brytyjskiej. Pełniła funkcję dyrektora Wydziału Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach. Kierowała też Śląskim Centrum Przedsiębiorczości. W latach 2002-2007 zajmowała stanowisko wiceprzewodniczącej rady nadzorczej Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
W 2007 roku została zaprzysiężona na stanowisko ministra rozwoju regionalnego w rządzie Donalda Tuska. W tegorocznych wyborach parlamentarnych została wybrana do Senatu jako bezpartyjna kandydatka z ramienia Platformy Obywatelskiej. Elżbieta Bieńkowska urodziła się w 1964 roku.
Świętokrzyski poseł PO Artur Gierada powiedział, że są to ciekawe zmiany. Jak dodał, szczególnie cieszy go wzmocnienie pozycji Elżbiety Bieńkowskiej.
Artur Gierada przyznał, że dużym zaskoczeniem jest dla niego nominacja Mateusza Szczurka na stanowisko ministra finansów.
To chwyt propagandowy, a nie zmiany – tak o rekonstrukcji rządu mówi z kolei świętokrzyski poseł PiS – Krzysztof Lipiec. Jego zdaniem, wymiana ministrów w gabinecie Donald Tuska ma służyć wyłącznie przykryciu afer w PO.
Krzysztof Lipiec dodał, że było już kilka rekonstrukcji, nowych otwarć, kilka wystąpień, zwanych expose premiera, które nie przyniosły zmian na lepsze.
Świętokrzyski poseł PSL Jarosław Górczyński pozytywnie ocenia połączenie resortów rozwoju regionalnego oraz transportu, którymi będzie kierować Elżbieta Bieńkowska. Premier powierzył jej też funkcję wicepremiera. Zdaniem parlamentarzysty, połączenie prac koncepcyjnych i projektowych z wydawaniem pieniędzy w jednych rękach, powinno przynieść wymierne rezultaty, także dla województwa świętokrzyskiego.
Jarosław Górczyński pozytywnie ocenił też nominację na ministra środowiska – Macieja Grabowskiego, który do tej pory był wiceministrem finansów. Stwierdził jednak, że dużą niewiadomą są dla niego zmiany na stanowiskach ministrów sportu i finansów.
Parlamentarzysta dodał, że w resortach zarządzanych przez PSL nie będzie zmian personalnych, a jedynie techniczne. Z Ministerstwa Skarbu mają być wydzielone sprawy energetyki i przeniesione do Ministerstwa Gospodarki, którym zarządza Janusz Piechociński.
– To nie rekonstrukcja, a reanimacja wizerunku rządu – tak zmiany personalne w gabinecie Donalda Tuska ocenił świętokrzyski poseł Twojego Ruchu Sławomir Kopyciński. Polityk stwierdził, że poza wymianą kilku ministrów, premier nie zaproponował żadnego nowego programu.
Sławomir Kopyciński dodał, że dla niego dużym zaskoczeniem jest utrzymanie na stanowisku ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, który doprowadził polską służbę zdrowia do upadku.
Rada Ministrów w nowym składzie zbierze się 4 grudnia.