W Kielcach rozpoczyna się festiwal „Wolność i Pokój” zorganizowany przez Stowarzyszenie imienia Jana Karskiego, którego celem jest wspólne świętowanie odzyskania przez Polskę przed 95-laty niepodległości ale też wyrażenie solidarności z tymi, którzy obecnie doświadczają wojen i prześladowań.
Od piątku do najbliższej środy w kilku instytucjach kultury i świątyni odbędą się spotkania, debaty, koncerty, prelekcje i pokaz filmowy, których głównym przesłaniem jest dialog – twierdzi organizator imprezy Bogdan Białek.
Festiwal rozpocznie piątkowe spotkanie w Muzeum Dialogu Kultur – wieczór poświęcony Papuszy – legendarnej romskiej poetce.
W sobotę w Pałacu Biskupów Krakowskich odbędzie się koncert połączonych chórów Gminy Żydowskiej w Warszawie i Parafii Prawosławnej w Kielcach dedykowany ofiarom wojny domowej w Syrii, z kolei w klasztorze kapucynów w Kielcach zaprezentowany zostanie film o spotkaniu świętego Franciszka z Asyżu z Sułtanem Egiptu będący historycznym znakiem dialogu chrześcijan z muzułmanami.
Program festiwalu „Wolność i Pokój” w Kielcach:
8 listopada (piątek) godzina 17.00: Muzeum Dialogu Kultur, Rynek 3 – wieczór poświęcony Papuszy (Bronisławie Wajs).
9 listopada (sobota) godzina 16.00: pałac biskupów krakowskich – koncert dedykowany ofiarom wojny domowej w Syrii. Godzina 19.15 klasztor oo. Kapucynów, ulica Warszawska 33 – projekcja filmu „Święty Franciszek i sułtan”.
10 listopada (niedziela) godzina 16.30: klasztor oo. Kapucynów – Debata „Skąd w człowieku dobro?”. Godzina 18 kościół pw. św. Franciszka, ulica Warszawska 33 – koncert Tytusa Wojnowicza.
11 listopada (poniedziałek) godzina 15.00: Wzgórze Zamkowe, ulica Zamkowa 3 – wernisaż wystawy „Wolność i pokój”. Godzina 18 Teatr Żeromskiego – koncert Włodzimierz Kiniorski i Maria Pomianowska.
12 listopada (wtorek) godzina 17.00: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ulica Ściegiennego 13 – prezentacja książki „Zapukali do drzwi…”.
13 listopada (środa) godzina 12.00: Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Lekcja wolności: Edelman, Karski, Kuroń, Wałęsa. Godzina 17.30 pałac biskupów krakowskich – wieczór poświęcony pamięci Tadeusza Mazowieckiego.