Aula Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego nosi imię płk. Konstantego Miodowicza, świętokrzyskiego parlamentarzysty, zmarłego niedawno jednego z twórców służb specjalnych po 1989 r. W odsłonięciu tablicy pamiątkowej i nadaniu imienia auli wzięli udział bliscy Konstantego Miodowicza i premier Donald Tusk.
„To była wzruszająca chwila jako przyjaciela Kostka, współpracownika i partnera w wielu ważnych państwowych sprawach. Był dla mnie przyjacielem i ważną postacią życia publicznego i państwowego w Polsce” – powiedział premier Donald Tusk.
Dodał, że nadanie auli imienia Miodowicza to „bardzo wyraźny i czytelny znak, dla tych którzy służą ojczyźnie”. „Nie można sobie wyobrazić lepszego patrona dla tej najtrudniejszej służby państwowej i najtrudniejszych działań” – podkreślił. „ABW, podobnie jak inne służby w wolnej demokratycznej ojczyźnie, to te miejsca, gdzie służba wymaga nieprawdopodobnego hartu ducha i wyjątkowego poziomu etycznego” – zaznaczył premier.
W spotkaniu w tej największej auli gmachu ABW uczestniczyli też szefowie ABW, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Towarzyszyła temu wystawa zdjęć i dokumentów z różnych okresów życia Miodowicza.
Miodowicz urodził się w 1951 roku. Z wykształcenia był etnografem, absolwentem Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego ojciec Alfred był członkiem PZPR i szefem OPZZ, Konstanty Miodowicz wybrał jednak działalność w opozycji demokratycznej. Należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów; wspólnie z m.in. Janem Rokitą założył też pacyfistyczny Ruch Wolność i Pokój.
W latach 1990-1996 pracował w Urzędzie Ochrony Państwa, gdzie, jako szef kontrwywiadu, uczestniczył w budowie polskich służb specjalnych. W 1997 r. wybrany na posła z listy Akcji Wyborczej Solidarność. Do Sejmu IV i V kadencji uzyskiwał mandat z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu kieleckim. W parlamencie, również w obecnej kadencji, zasiadał m.in. w Komisji do spraw Służb Specjalnych oraz Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. W lipcu 2004 Miodowicza wybrano do komisji śledczej ds. PKN Orlen. W wyborach parlamentarnych w 2007 r. po raz czwarty został posłem, otrzymując 33 229 głosów. W wyborach w 2011 z znów wszedł do Sejmu, dostał 14 202 głosy.
Zmarł 23 sierpnia tego roku.
PAP