Dobiegła końca trwająca cztery dni kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków na kieleckich cmentarzach. W zbiórce uczestniczyło około 700 wolontariuszy, głównie uczniów kieleckich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Zdaniem prezesa Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego, Stanisława Szreka to właśnie im należą się szczególne podziękowania. Dzięki poświęceniu kilkuset młodych osób kwesta był możliwa do przeprowadzenia.
Oprócz uczniów w akcję tradycyjnie włączyli się: artyści, politycy, radcy prawni, przedstawiciele samorządu oraz dziennikarze.
Na razie nie wiadomo, ile pieniędzy udało się zebrać. Jak mówi Stanisław Szrek jest to kilkanaście worków, które do końca tygodnia zostaną przeliczone.
Przez 20 lat uzbierano w Kielcach prawie 650 tysięcy złotych, dzięki czemu odrestaurowano ponad 300 nagrobków.
Podczas, trwającej pięć dni zbiórki w Ostrowcu Świętokrzyskim, do puszek wolontariuszy trafiło ponad 12 tysięcy złotych. To więcej niż w roku ubiegłym, kiedy zebrano ponad 10 tysięcy złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na wyposażenie miejscowego hospicjum.
Tradycyjnie, wolontariusze stali przez głównymi wejściami na dwie największe nekropolie w Ostrowcu, przy ulicy długiej i Denkowskiej. W tym roku, jak wyjaśnia ksiądz Paweł Anioł, inicjator zbiórek i prowadzący Dom Ulgi w Cierpieniu, do kwesty przyłączyli się dziennikarze lokalnych gazet oraz młodzież. Było więcej kwestujących, dlatego być może udało się zebrać więcej datków.
Ostateczne efekty tegorocznej kwesty na rzecz hospicjum będą znane w poniedziałek. Jej wyniki zostaną też udostępnione na stronach internetowych placówki. Wszystkie zebrane pieniądze będą przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu potrzebnego do obsługi pensjonariuszy. Według zapowiedzi księdza Anioła, ostrowieckie stacjonarne hospicjum ma zostać otwarte w przyszłym roku.
Ponad 16 tysięcy złotych zebrano w trakcie czterodniowej kwesty na sandomierskich cmentarzach. To 2 tysiące więcej, niż w ubiegłym roku. Prezes Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego- Janusz Sobolewski jest bardzo zadowolony z hojności darczyńców i zaangażowania wolontariuszy- w tym przede wszystkim uczniów i nauczycieli sandomierskich szkół ponadgimnazjalnych oraz Strzelców.
Agnieszka Jarosz z I LO Collegium Gostomianum powiedziała nam, że młodzież bardzo chętnie zgłaszała się do kwestowania.
Ludzie wrzucający pieniądze do puszek mówili, że w ten sposób przyczyniają się ratowania pamięci o minionych pokoleniach i pielęgnowania pięknej tradycji. Podkreślali, że w Sandomierzu widać efekty prac społeczników, ratujących cmentarne zabytki.
W tym roku, dzięki kweście, dotacji Urzędu Miasta, wpłatom firm, a także datkom od radnych miasta i powiatu oraz sponsorów udało się wyremontować 3 XIX wieczne nagrobki, co w sumie kosztowało ponad 47 tysięcy złotych. W planach na przyszły rok jest konserwacja 5 obiektów- trzech nagrobków na cmentarzu katedralnym, figury św. Aleksandra na Placu św. Wojciecha i XIX wiecznego żeliwnego nagrobka z cmentarza św. Pawła.
Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego działa od 21 lat. W tym czasie odrestaurowano ponad 100 nagrobków na cmentarzach: katedralnym i św. Pawła. Obie nekropolie zaliczane są do najstarszych w Polsce.
Dobiegła końca trzydniowa kwesta na Cmentarzu Klasztornym w Jędrzejowie. Jako ostatni kwestowali dyrektorzy Gimnazjum Nr 2- Lidia Osińska i Leszek Brzeziński. Jak mówili, w ostatnim dniu na cmentarz przyszło niewielu ludzi, ale ci którzy się pojawili nie omijali kwestujących.
Jak dodali, kwesta to bardzo dobry pomysł, ponieważ na cmentarzu klasztornym nie brakuje zabytkowych nagrobków. Mają nadzieję, że przyszłym roku zbiórka odbędzie się ponownie. 1 listopada, w pierwszym dniu kwesty zebrano prawie 4,5 tys. złotych.
Cmentarz Klasztorny został założony 100 lat temu, kiedy powstawała parafia Błogosławionego Wincentego Kadłubka, dlatego zabytkowych nagrobków nie brakuje. Mowa szczególnie o tych wykonanych z piaskowca przez znaną jędrzejowską rodzinę kamieniarzy – Piaseckich.
Kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Klasztornym w Jędrzejowie prowadzona była po raz pierwszy. Inicjatorem akcji jest Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno Naukowe.
4 tysiące 700 złotych zebrano podczas kwesty w Goźlicach, w gminie Klimontów. Pieniądze będą przeznaczone na odnowienie zabytkowych XIX wiecznych nagrobków z miejscowego cmentarza parafialnego. Uzyskany wynik jest o ponad 1 tys. 700 złotych wyższy, niż w ubiegłym roku.
Pomysłodawca akcji- Rafał Staszewski zapowiada, że zebrane pieniądze posłużą na dokończenie remontu nagrobka rodziny Gadomskich z 1858 roku, co pochłonie ok. 9 tysięcy złotych. Jeżeli znajdą się dodatkowe pieniądze, konserwacji poddany zostanie nagrobek Teofila Pawlickiego z 1878 roku oraz dwa żeliwne, bardzo zniszczone nagrobki. Kwestę zorganizowało po raz drugi Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin”.
Z kolei, 4 tys. 800 złotych zebrano podczas trzydniowej kwesty w Sulisławicach w gminie Łoniów. Prezes Stowarzyszenia Miłośników Sanktuarium Maryjnego Kazimierz Szostak powiedział, że jest to dobry wynik, o 300 złotych lepszy niż rok temu.
Te pieniądze przy wsparciu finansowym staszowskiego starostwa i tamtejszego szpitala będą wykorzystane na odnowienie grobu patrona lecznicy dr Stefana Niewirowicza, którego szczątki spoczywają na cmentarzu w Sulisławicach. Nie jest znana dokładna data powstania tego nagrobka, wiadomo jedynie że było to około 1800 roku.