Nie żyje Tadeusz Mazowiecki. Były premier miał 86 lat. Stanowisko to objął w 1989 roku jako pierwszy niekomunistyczny szef rządu.
Tadeusz Mazowiecki urodził się w 1927 roku w Płocku. W latach 1946-55 należał do stowarzyszenia „Pax”. W 1956 roku był współzałożycielem warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, a w 1957 miesięcznika „Więź”, którego był redaktorem naczelnym. W 1980 roku był przewodniczącym komisji ekspertów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej, a później doradcą Lecha Wałęsy. W czasie stanu wojennego internowany.
Tadeusz Mazowiecki był współtwórcą porozumień Okrągłego Stołu. We wrześniu 1989 roku został powołany na urząd premiera, który piastował do grudnia 1990 roku. Był współzałożycielem, a w latach 1991-95 przewodniczącym Unii Demokratycznej. W latach 1994-2003 przewodniczący Unii Wolności. W latach 1992-95 był specjalnym wysłannikiem Komisji Praw Człowieka ONZ do byłej Jugosławii. Od 2010 roku Mazowiecki był doradcą prezydenta do spraw polityki krajowej i zagranicznej. W 1995 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.
Jeden z najwbitniejszych polskich polityków XX wieku – tak premier Donald Tusk mówi o zmarłym Tadeuszu Mazowieckim. W specjalnym wystąpieniu premier podkreślił, że pierwszy szef rządu III Rzeczypospolitej był postacią wyjątkową, a przy tym „uderzająco skromną i powściągliwą”.
Donald Tusk dodał, że Tadeusz Mazowiecki w pamięci Polaków zawsze pozostanie jako „ten pierwszy”.
Tadeusz Mazowiecki, to przede wszystkim nauczyciel polskiej polityki – tak byłego premiera wspomina prawnik, dziennikarz i publicysta Stefan Bratkowski. Według niego Tadeusz Mazowiecki nie był zadowolony ze sposobu, w jaki prowadzi się dzisiejszą politykę.
Wielkim atutem w polityce Tadeusza Mazowieckiego była jego umiejętność odnajdywania drogi do dialogu – dodaje Stefan Bratkowski.
Szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak powiedział, że to zaskakująca informacja, bo jeszcze niedawno Tadeusz Mazowiecki występował publicznie. Błaszczak dodał, że Tadeusz Mazowiecki był wybitną postacią.
Profesor Jerzy Eisler podkreślał w wywiadzie dla TVP Info, że Tadeusz Mazowiecki był człowiekiem bezstronnym i sprawiedliwym.
Dyrektor warszawskiego oddziału IPN zwrócił uwagę, że w życiu prywatnym Tadeusz Mazowiecki był osobą otwartą i nie pozbawioną emocji, które starał się ograniczać podczas publicznych wystąpień.
Odszedł wielki człowiek – mówił o Tadeuszu Mazowieckim Lech Wałęsa. Były prezydent wspominał zmarłego i współpracę z nim przez lata walki w PRL.
To był dla mnie człowiek ważny i bliski. Zawsze, gdy przyjdzie trudna chwila, będę się zastanawiać, co by mi poradził. Tak o Tadeuszu Mazowieckim mówi Władysław Bartoszewski, pełnomocnik rządu do spraw dialogu międzynarodowego z Niemcami i Izraelem.
Władysław Bartoszewski dziś pracuje przy biurku Tadeusza Mazowieckiego. Podkreśla, że wystrój gabinetu pozostał niezmieniony od lat. W tym wnętrzu, tak umeblowanym, Tadeusz Mazowiecki rozpoczynał w sierpniu 1989 roku swoją misję jako premier pierwszego polskiego niekomunistycznego rządu. Pierwszego takiego rządu w postsowieckiej Europie Środkowo-Wschodniej.
W tym gabinecie Tadeusz Mazowiecki obmyślał kształt swojego rządu i pierwsze decyzje, także dotyczące wymiany korpusu dyplomatycznego. Tu zaproponował Władysławowi Bartoszewskiemu objęcie placówki w Austrii. 28 października przypadają imieniny Tadeusza Mazowieckiego. Władysław Bartoszewski przesłał mu na adres Kancelarii Prezydenta – jak zaznaczył – z bardzo ciepłą dedykacją – swą najnowszą książkę. Ma nadzieję, że Rodzina odbierze.
Były senator Komitetu Obywatelskiego i Unii Demokratycznej profesor Stanisław Żak niemal do końca utrzymywał kontakt ze zmarłym Tadeuszem Mazowieckim. Jak mówi – znajomość z byłym premierem, niezwykle nobilitowała, a znali się od końca lat sześćdziesiątych. Tadeusz Mazowiecki był nie tylko wielkim politykiem, ale także niezwykłym człowiekiem.
Człowiek z zasadami, który wiele zrobił dla Polski – tak Tadeusza Mazowieckiego wspomina Leszek Balcerowicz. Były wicepremier i minister finansów w rządzie Mazowieckiego podkreśla, że zmarły były premier reprezentował wartości, których dziś w polityce brakuje.
Leszek Balcerowicz dodaje, że Mazowiecki zagwarantował sobie trwałe i pozytywne miejsce w polskiej historii znaczeniem przemian, jakich dokonał.
Były minister finansów zaznacza, że Tadeusz Mazowiecki dobrze kierował rządem który powstał w ważnym momencie dla Polski.
Leszek Balcerowicz dodaje, że przygotowując program reform dla polskiej gospodarki czuł wsparcie Tadeusza Mazowieckiego dla swoich działań. Efektem prac był tak zwany plan Balcerowicza, który zakładał między innymi wprowadzenie równowagi ekonomicznej i ograniczenie inflacji.