W całym regionie, jak co roku, zbierane są pieniądze na renowacje zabytkowych nagrobków. Kwesty odbywają się min. w Kielcach, Sandomierzu i Ostrowcu Świętokrzyskim.
KIELCE
Rozpoczyna się czterodniowa 21 kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków na kieleckich cmentarzach. Dotychczas dzięki zbiórkom udało się odnowić ponad 300 nagrobków. W sumie przez 20 lat zebrano ponad 600 tysięcy złotych.
W tym roku konserwacji poddano m.in. 4 żeliwne nagrobki oraz kilka grobów weteranów Powstania Styczniowego. Jak poinformował Stanisław Szrek, przewodniczący Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego, nagrobki żeliwne są charakterystyczne dla naszego regionu. 150 lat temu działało w województwie świętokrzyskim wiele zakładów produkujących żeliwo min. w Kielcach, Końskich, Bliżynie czy Białogonie. Żeliwne krzyże, pomniki czy ogrodzenia, stawiano więc na grobach bliskich, a dziś są charakterystyczne dla nekropoli z naszego regionu. Podczas konserwacji odkrywane są często sygnatury poszczególnych fabryk.
Jak dodał Stanisław Szrek te wyjątkowe nagrobki będą w dalszym ciągu odnawiane a ponadto konserwatorzy zajmą się kolejnymi mogiłami powstańców styczniowych. Nie wykluczone, że w następnych latach prace renowacyjne obejmą groby legionistów Józefa Piłsudskiego. Członkowie Stowarzyszenia poszukują także mogił żołnierzy wojsk napoleońskich pochowanych na kieleckiej nekropolii. Na ślad kurhanu w którym mogli zostać pogrzebami, natrafiono podczas tegorocznych renowacji.
W ubiegłym roku, podczas kwesty udało się zebrać ponad 66 tysięcy złotych. Drugie tyle jak zwykle dołożyło miasto. Tegoroczna zbiórka odbywać się będzie w godzinach od 9.00 do 18.00. Wolontariuszy można spotkać na cmentarzach przy ulicy Ściegiennego, a także na Białogonie, Piaskach i Cedzynie.
SANDOMIERZ
Cztery dni potrwa w tym roku kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków w Sandomierzu. Kwestować będą członkowie Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego oraz sympatycy tego Stowarzyszenia, ponadto uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, nauczyciele, samorządowcy oraz Strzelcy.
W ubiegłym roku zebrano ponad 14 tysięcy złotych. Dzięki tym środkom i darowiznom, odnowiono 4 zabytkowe nagrobki z XIX wieku. To min. nagrobek rodziny Targowskich- poinformował prezes Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego Janusz Sobolewski.
Ponadto odnowiony został zabytkowy nagrobek Małgorzaty i Szymona Folców, nagrobek rodziny Schinzlów, zakończono też remont pomnika Józefa Jaworskiego. Wspólnie z parafią świętego Józefa- Społeczny Komitet utwardził alejkę cmentarną o długości 60 metrów. Położono tam kostkę brukową.
Na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu do odrestaurowania jest jeszcze około 200 zabytkowych nagrobków. Nekropolia była założona w 1792 roku.
Kwesta rozpocznie się dziś o 10.00 i potrwa do 16. 00
Odbywać się będzie na cmentarzu katedralnym i świętego Pawła.
OSTROWIEC
W Ostrowcu trwa już kwesta pod miejscowymi nekropoliami. Jej celem jest zbiórka pieniędzy na wyposażenie miejscowego hospicjum. Wolontariuszy można spotkać pod największym ostrowieckim cmentarzem przy ulicy Długiej, a od piątku do niedzieli będą też kwestować pod drugą nekropolią przy ulicy Denkowskiej.
To już siódma taka akcja prowadzona w okresie Wszystkich Świętych. Jej inicjatorem jest ksiądz Paweł Anioł, pomysłodawca i twórca hospicjum. W ubiegłym roku zebrano w ten sposób 10 tysięcy złotych.
Wolontariuszy można spotkać przy głównym wejściu na ostrowiecki cmentarz komunalny. Jak wyjaśnia Mirosława Gwoźdź z ostrowieckiego hospicjum, datki zbierać będą nie tylko wolontariusze, ale także osoby korzystające już z pomocy, jaką oferuje Dom Ulgi w Cierpieniu.
Każdy wolontariusz jest wyposażony w specjalnie oznakowaną puszkę oraz ulotki informujące o celu akcji. Kwesta będzie prowadzona w godzinach od 7.00 do 19.00