Rozdawanie oświadczeń woli, rozmowy z osobami, których życie uratowało przeszczepienie narządu oraz msza w intencji dawców i ich rodzin – to elementy akcji, promującej ideę transplantologii. Po raz kolejny zorganizowało ją w Kielcach Stowarzyszenie Osób z Niewydolnością Nerek.
Wśród osób, które pobrały oświadczenia i zdecydowały się je wypełnić był Gabriel Moćko. Jak podkreślał, jest honorowym dawcą krwi, a przekazanie narządu po śmierci wydaje się być naturalną konsekwencją dotychczasowej pomocy chorym i słabszym.
Akcję wspierał także prorektor Politechniki Świętokrzyskiej – profesor Krzysztof Grysa. – Pomaganie potrzebującym jest naszym moralnym obowiązkiem. Należy skoncentrować się na działaniu, a nie mówieniu – podkreślał Krzysztof Grysa.
Doktor Igor Szydłowski, wojewódzki koordynator ds. transplantacji podkreśla, że wypełnienie oświadczenia woli pomaga rodzinom w podjęciu decyzji o przekazaniu narządów do pobrania. Ułatwia także lekarzom rozmowy z najbliższymi zmarłych.
W województwie świętokrzyskim, coraz częściej dochodzi do pobrań narządów. Jeszcze kilka lat temu nasz region był w tej kwestii białą plamą na mapie Polski. W tym roku, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach doszło do 9 pobrań. W pozostałych lecznicach w regionie przeprowadzono pięć zabiegów.