Ciepłe, chrupiące, dopiero co wyjęte z pieca, hmmm…..każdy z nas marzy o śniadaniu ze świeżutkim pieczywem. Ale zanim trafi ono na półki sklepowe, a później na nasz stół trzeba je przygotować i użyć odpowiednich składników. Prowadzący niedzielną audycję Dzień Dobry Dzieci wiedzą już, jak wiele trudu trzeba włożyć, aby upiec smaczny chleb.
Dowiedzieliśmy się także, że do wyrobu pieczywa pszennego używa się jaśniejszej lub ciemniejszej mąki pszennej. Do żytniego stosuje się mąkę żytnią jasną lub ciemną na zakwasie z odrobiną drożdży piekarniczych prasowanych. Chleb żytni może zawierać w sobie do 15% mąki pszennej. Pieczywo mieszane natomiast może być pszenno-żytnie z dodatkiem drożdży lub drożdży i zakwasu albo żytnio-pszenne z zakwasem, ewentualne z dodatkiem drożdży. Do wyrobu chleba dodaje się także sól.
Do takiej masowej produkcji potrzebne są również specjalistyczne maszyny.
Ekipa Dzień Dobry Dzieci gościła w jednej z największych kieleckich Piekarni „Pod Telegrafem” a o ciężkiej pracy piekarzy opowiadały nam: Małgorzata Chrobot, specjalista do spraw kontroli jakości i Marzena Zgrzebnicka, zastępca kierownika piekarni.