Miasto przebuduje Skwer Stefana Żeromskiego w Kielcach. Inwestycja zostanie zrealizowana z zachowaniem historycznej XIX wiecznej osi miejskiej przebiegającej przez ulicę Głowackiego, Plac Wolności i ulicę Mickiewicza. Skwer jest jednym z jej elementów, informuje Artur Hajdorowicz dyrektor Biura Planowania Przestrzennego w ratuszu. Jak zaznacza początkiem osi od strony Wzgórza Zamkowego była cerkiew, na miejscu której dziś stoi pomnik Armii Krajowej.
Koncepcję projektu przygotowała Pracownia Reginy Kozakiewicz – Opałko. Architekt zaznacza, że uwzględniono w niej historyczny charakter tej części miasta. Na skwerze powstaną dwa niewielkie place. Jeden będzie eksponował tablicę „Solidarności” znajdującą się przy murze Muzeum Diecezjalnego. Po drugiej stronie umieszczony zostanie monument z modelem byłej cerkwi. Przybędzie także zieleni i ławek do wypoczynku. Oprócz istniejących drzew posadzone zostaną krzewy. Ponadto zamiast schodów od strony ulicy Jana Pawła II powstanie pochylnia, aby ułatwić podjazd osobom niepełnosprawnym.
Regina Kozakiewicz – Opałko dodaje, że zamiast cokołu, na którym ustawiony jest pomnik Armii Krajowej powstanie niewielkie wzniesienie, aby łatwiej było podejść i odczytać napisy na nim umieszczone. Przybędą także alejki i będzie też więcej zieleni.
Do 5 listopada architekci czekają na uwagi mieszkańców dotyczące planów przebudowy. Inwestycja wykonana zostanie w ramach oszczędności powstałych z unijnego programu „Rewitalizacji zabytkowego Śródmieścia Kielc”. Prace rozpoczną się na początku i zakończą pod koniec przyszłego roku. Remont będzie kosztował około 1,5 miliona złotych, z czego 400 tysięcy będzie pochodzić z budżetu miasta, a resztę pokryje dotacja unijna.