W Parku Etnograficznym w Tokarni otwarto wystawę, poświęconą pszczelarstwu. Prezentowane są różne rodzaje uli, można też zobaczyć, jak wyglądała barć i jakich przedmiotów używano do hodowli pszczół i pozyskiwania miodu.
Wśród wielu uli, pokazanych na wystawie jest też ul Polskiej Dziewicy, poinformowała kustosz placówki, Małgorzata Imiołek. Ul został skonstruowany przez Kazimierza Lewickiego, który zajmował się pszczelarstwem i pisał książki na ten temat. Wymyślony przez niego ul jest podwójny. Na wystawie są też ule słomiane i kłodowe oraz ule figuralne, przedstawiające różnych świętych. Na ekspozycji pokazano też barć odpowiednio zabezpieczoną przed niedźwiedziami.
Można również zobaczyć przedmioty, które były stosowane w hodowli pszczół. Są na przykład rojnice, czyli skrzyneczki, w których przenoszono pszczoły z ula do ula oraz podkurzacze, które służyły do znieczulania owadów w czasie miodobrania. Pszczoły pod wpływem dymu zbijały się w kule i nie gryzły, wyjaśniła Małgorzata Imiołek.
Piękna pogoda sprawiła, że mieszkańcy regionu i goście spoza województwa, chętnie odwiedzali dziś skansen Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Oglądali nie tylko wystawę, poświęconą pszczelarstwu, ale też rozmawiali z pszczelarzami, którzy prezentowali różne rodzaje miodów.
Wystawa dotycząca pszczelarstwa jest prezentowana w sektorze świętokrzyskim Parku Etnograficznego w Tokarni.