Witalia Sosnowska, emerytka z Lublina, która w przejmujący sposób opowiedziała historię bezrobotnej kobiety, szukającej pożywienia, zwyciężyła w 29. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim w Ostrowcu. Laureatka, która recytacją zajmuje się od 2 lat, skromnie stwierdziła, że na rozwijanie swoich pasji nigdy nie jest za późno, a wygrana w Ostrowcu nie tylko zmotywuje ją do dalszych poszukiwań, ale da dobry przykład wnuczce do artystycznego interpretowania literatury.
Był to pierwszy w odświeżonej formule konkurs. Zmiana nazwy na Interpretacje Współczesności miała zachęcić do udziału większą liczbę osób, ale także umożliwić inne sposoby prezentowania literatury współczesnej. Według Przemysława Buksińskiego, jednego z jurorów, pomysł się sprawdził.
W tegorocznej 29. już edycji konkursu brało udział 22 uczestników. Dla wszystkich, niezależnie od wieku czy profesji, kontakt z literaturą, możliwością jej prezentowania, praca nad słowem jest pasją. Paulina Mackiewicz ze Skarżyska, która zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii „wywiedzione ze słowa” twierdzi, że nie zawsze taka pasja wiąże się z marzeniami o byciu aktorem.
Najlepsi recytatorzy otrzymali nagrody pieniężne. Natomiast nagrodę specjalną – ”Lokomotywę”, czyli rzeźbę autorstwa Sławomira Micka, za wyjątkowe zaangażowanie w ruch recytatorski otrzymał Mateusz Wróbel z Pionek.