Mediację można podjąć na każdym etapie postępowania karnego i w zasadzie przepisy nie ograniczają spraw, w jakich można skorzystać z tej instytucji. W ramach Międzynarodowego Dnia Mediacji sądy, prokuratura oraz organizacje pozarządowe zapoznawały wszystkich chętnych z możliwościami, jakie daje ta forma rozstrzygania sporów.
Wystąpić do mediatora mogą zarówno strony postępowania, jak i prokurator czy sąd, ale pod warunkiem, że zarówno pokrzywdzony, jak i poszkodowany się na to godzą. Mediacja nie wyklucza śledztwa prowadzonego przez prokuraturę, ani późniejszej rozprawy sądowej. Ma na celu jedynie przyspieszyć cały proces i omówić kwestie, które i tak trzeba będzie uzgodnić przed sądem, wyjaśnia rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach, prokurator Rafał Orłowski. Każda strona sporu może na piśmie, albo podczas przesłuchania poinformować prokuratora o chęci podjęcia mediacji.
Jak przyznaje mediator Sądu Okręgowego w Kielcach, Halina Chromik najczęściej taka próba podejmowana jest przy pobiciach, bójkach, groźbach, przy wypadkach, gdzie w grę wchodzi zadośćuczynienie i odszkodowanie, ale także przy sporach o majątek. Informacji o mediatorach można szukać na stronach internetowych Sądu Okręgowego w Kielcach. Podczas rozprawy przed sądem nie ma czasu na rozmowę i porozumienie, dlatego warto wcześniej spróbować porozumieć się, przyznaje Halina Chromik.
W sprawach karnych w województwie świętokrzyskim rekomendowanych przez Sąd Okręgowy jest 21 mediatorów i jedno stowarzyszenie z siedzibą w Stalowej Woli.