Archiwum Państwowe jest przygotowane na przechowywanie elektronicznych dokumentów, ale na razie jesteśmy na początku drogi w cyfryzacji – stwierdził w Kielcach naczelny dyrektor Archiwów Państwowych.
Pierwsze wirtualne akta zostaną przekazane do przechowywania w styczniu 2015 roku.
Profesor Władysław Stępniak jest przekonany, że nie uciekniemy od cyfrowych dokumentów, ale wciąż brakuje rozwiązań prawnych, które stawiałyby znak równości, między aktami elektronicznymi i tradycyjnymi. Jego zdaniem, to powód, dla którego wciąż posługujemy się papierowymi poświadczeniami uprawnień i kwalifikacji, czy np. aktami notarialnymi. Wszyscy przyzwyczajeni jesteśmy, że jest to spisane na papierze, opatrzone stosowną pieczęcią i podpisem, podkreśla prof. Stępniak.
Nie wiadomo, kiedy całkowicie zrezygnujemy z papierowego obiegu pism i czy to w ogóle nastąpi. Być może zostaną wymyślone nowe nośniki, zastanawia się prof. Władysław Stępniak.
Większość zbiorów Archiwum Państwowego w Kielcach, to materiały z XIX i XX wieku. Najstarszy dokument w zbiorach pochodzi z 1357 roku i dotyczy przekazania przez dziedzica Dobiesława, na rzecz innego szlachcica części majątku w miejscowości Pęchów, w powiecie sandomierskim- informuje dyrektor Archiwum Wiesława Rutkowska.
Archiwum Państwowe w Kielcach obchodzi w tym roku jubileusz 90-lecia działalności.