Władze Kielc aktualizują opłaty, za wieczyste użytkowanie nieruchomości. Jest to proces wymuszony przepisami. Z upływem lat, zmienia się wartość nieruchomości, dlatego aktualizowane są również opłaty, uzależnione od ich wartości.
W Kielcach, ten proces odbywa się co 5- 7 lat i dotyczy wszystkich budynków i działek, będących w użytkowaniu wieczystym. Zwykle opłaty są podnoszone – wyjaśnia Filip Pietrzyk dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji w ratuszu.
Dodaje, że trudno procentowo określić wzrost opłaty, ponieważ zależy ona od kilku czynników, m.in. lokalizacji. Jeśli nieruchomość położona jest na uboczu, to opłata wzrasta nieznacznie. Inaczej jest, gdy w poblizu powstaje np. nowe osiedle. Wówczas, zyskuje ona na atrakcyjności i automatycznie podwyżka jest wyższa.
Mieszkańcy Kielc mogą skorzystać z przekształcenia prawa własności i wykupić nieruchomość, ale każdy powinien sobie przeanalizować, co będzie bardziej korzystne. Przy wykupie, zgodnie z ustawą istnieje możliwość rozłożenia należności na raty. Są one jednak oprocentowane, a im dłuższy okres spłat, tym wyższe są odsteki. Informacji dotyczących oprocentowania udzielają urzędnicy ratusza.
Na koniec sierpnia, do budżetu miasta wpłynęło prawie 580 tysięcy złotych z tytułu przekształcenia prawa własności nieruchomości. Filip Pietrzyk zaznacza, że kwota jest nieznaczna, ponieważ mieszkańcy, przy wykupie mieszkań komunalnych, korzystają zwykle z 90 procentowej bonifikaty. Inaczej jest w przypadku gruntów należących do Skarbu Państwa, gdzie bonifikata nie przysługuje i tu wpływy sięgają kilku milionów złotych rocznie.