Lalki z całego świata można obejrzeć w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Ta niezwykła kolekcja pochodząca z Muzeum Etnograficznego w Zagrzebiu liczy 350 eksponatów. Zebrał je w latach 60-tych nazywany królem lalek, nieżyjący już Ljeposlaw Perenić.
Wysłał on listy do wielkich tego świata z prośbą o przesłanie mu lalki w charakterystycznym dla danego kraju stylu. I tak powstała kolekcja. Lalki podarowali m. in. papież Paweł VI, Dalajlama, Indira Ghandi, a nawet Mao Tse-tung – informuje komisarz wystawy Aneta Bąk.
Na wystawie zatytułowanej „Lalki – prezenty w odpowiedzi na listy” znalazły się również polskie egzemplarze, podarowane przez przewodniczących Rady Państwa, a wyprodukowane przez krakowską spółdzielnię im. Stanisława Wyspiańskiego, której wyroby w latach 60-tych, 70-tych i 80-tych były prezentami dla delegacji zagranicznych, przybywających do Polski. Parę góralską podarował Edward Ochab, a krakowiankę – profesor Henryk Jabłoński.
Wystawa uczy dzieci tolerancji, zrozumienia innych, niekiedy bardzo odległych kultur – podkreśla Ivanka Ivanec – kustosz Muzeum Etnograficznego w Zagrzebiu. Jak dodała, przesłaniem ekspozycji jest zapoznanie dzieci poprzez lalki z kulturą, religią oraz współpracą między różnymi grupami etnicznymi i narodowościami, dzięki temu najmłodsi uczą się tolerancji, zrozumienia dla innych, niekiedy bardzo odległych kultur.
Wystawa lalek w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach czynna będzie przez cały rok.