Polskie uczelnie powinny przejść od ilości do jakości kształcenia. Okazją do tego jest niż demograficzny i spadająca liczba słuchaczy.
Jak powiedział Prof. Józef Lubacz – przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat liczba studentów wzrosła pięciokrotnie, ale nie przełożyło się to na jakość kształcenia. Teraz jest okazja, aby to zmienić. Tymczasem aby rozwiązać problemy finansowe, zwalnia się nauczycieli.
Jak dodał gość porannej „Rozmowy Dnia” Radia Kielce system edukacji na poziomie wyższym powinien zostać przekształcony. Najlepsze ośrodki akademickie w Polsce powinny stać się centrami naukowymi, które prowadzić będą badania. To one powinny napędzać inne placówki i decydować o rozwoju gospodarczym kraju.
Takie flagowe uczelnie muszą być także inaczej finansowane. W tym konteksie także mniejsze ośrodki np. kielecki miałyby swoje szanse, ale profesor nie sprecyzował jakiego charakteru powinny to być szkoły.
Zauważył także, że zmieniają się oczekiwania studentów. Dziś coraz częściej wybór kierunku kształcenia jest weryfikowany tym, czy po studiach można szybko znaleźć zatrudnienie. Jak jednak zauważył, bezpowrotnie minęły czasy, gdy posiadanie wyższego wykształcenia gwarantowało pracę.