Uroczystości związane z 74. rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się przed pomnikiem Armii Krajowej na Skwerze Żeromskiego w Kielcach. Oprócz kombatantów, przedstawicieli władz samorządowych i wojska uczestniczyło w nich niewiele ponad 30 osób.
Oprócz kombatantów, przedstawicieli władz samorządowych i wojska uczestniczyło w nich niewiele ponad 30 osób.
Obchody rozpoczęła msza w bazylice katedralnej. Po niej uczestnicy przeszli przed pomnik, gdzie odbył się Apel Poległych oraz złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Dr Tomasz Domański z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej zaznaczył, że tylko w przypadku naszego kraju możemy mówić o Polskim Państwie Podziemnym, ponieważ funkcjonowały w nim wszystkie podstawowe struktury. Była legalna władza na emigracji oraz jej struktury na ziemiach polskich. Polskie Państwo Podziemne miało także swoje sądownictwo, swój parlament i armię. Najpierw był to Związek Walki Zbrojnej, a później Armia Krajowa.
Tomasz Domański dodał, że Armia Krajowa uczestniczyła w wielu akcjach bojowych. Największe ich nasilenie przypada na lata 1943 – 44. To są m.in. akcje „Burza” i „Deszcz”. Tragiczne losy żołnierzy Armii Krajowej nie skończyły się po wyparciu Niemców. Wówczas do akcji wkroczyły NKWD i UB. Przykładem może być proces dowódców Polskiego Państwa Podziemnego osądzonych w słynnym moskiewskim „procesie szesnastu” w marcu 1945 roku. Potem rozpoczęły się prześladowania żołnierzy Armii Krajowej, zwłaszcza oficerów oraz Żołnierzy Wyklętych czyli tych, którzy nie złożyli broni, ale prowadzili dalszą walkę przeciwko okupacji komunistycznej.
Major Zbigniew Mielczarek prezes Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK zaznaczył, że partyzanci podejmując walkę do końca wierzyli, że Polska będzie wolna.
27 września 1939 roku powołana została Służba Zwycięstwu Polski, organizacja konspiracyjna, która miała swoje struktury wojskowe i dała początek budowie Polskiego Państwa Podziemnego. Dowódcą SZP został generał Michał Tokarzewski-Karasiewicz.
Celem powołania organizacji była walka o wyzwolenie Polski w granicach przedwojennych, odtworzenie i reorganizację armii polskiej oraz powołanie tymczasowych ośrodków władzy. SZP w listopadzie 1939 roku została przemianowana na Związek Walki Zbrojnej, a w lutym 1942 na Armię Krajową. AK była największą armią podziemną w okupowanej przez Niemców Europie. W połowie 1944 roku liczyła około 360 tysięcy żołnierzy.