Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” mają nowego właściciela. Jest nim notowana na giełdzie Grupa Azoty.
Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało, że podpisana została umowa dotycząca sprzedaży 85 procent akcji spółki z Grzybowa. Pozostałe 15 procent otrzymają nieodpłatnie jej pracownicy. Wartość transakcji nie została na razie ujawniona. Ma to nastąpić po tym, jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyrazi zgodę na dokonanie koncentracji na rynku chemicznym. To ostatni punkt na drodze do zakończenia sprzedaży „Siarkopolu”.
Przewodniczący OPZZ w tej firmie Jerzy Trębliński pozytywnie ocenia proces prywatyzacji i samego inwestora. Zadowolony jest również z wynegocjowanego dla załogi pakietu socjalnego. Gwarantuje on utrzymanie zatrudnienia i zarobków na okres trzech lat. Ponadto załoga ma otrzymać premię prywatyzacyjną. Jerzy Trębliński dodaje również, że Grupa Azoty zadeklarowała kolejne inwestycje w „Siarkopolu”.
Spółka z siedzibą w Grzybowie zatrudnia około 800 osób. Wydobywa siarkę metodą podziemnego wytopu. Obecnie 75 procent produkcji spółki z Grzybowa trafia na eksport. Między innymi do Maroka, Rosji, Hiszpanii, Brazylii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Notowana od 2008 roku na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych Grupa Azoty poinformowała, że „Siarkopol” jest jej potrzebny w celu zabezpieczenia dostaw płynnej siarki do swoich zakładów.