„Nie od razu Polskę zbudowano” – to hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, które zainaugurowano w Opactwie Cysterskim w Wąchocku. Miejsce tego święta kultury wybrano nieprzypadkowo. Klasztor Cystersów jest bowiem jednym z najpiękniejszych i najcenniejszych przykładów architektury romańskiej w Polsce.
O wyborze miejsca zadecydowały również patriotyczne i niepodległościowe tradycje Opactwa oraz Wąchocka.
Podczas imprezy można było zwiedzić klasztor, muzeum Ojców Cystersów, a także obejrzeć rekonstrukcje historyczne. Jak powiedział dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wąchocku, Marian Susfał w ten sposób uczczono przypadającą w tym roku 150 rocznicę Powstania Styczniowego.
Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa swój obóz rozbili łowcy z epoki kamienia Rezerwatu Archeologicznego „Rydno”. Jak mówi Michał Surma odwiedzając obóz można było poznać życie i zwyczaje ludzi, żyjących w dawnych czasach, rozpalić ogień prymitywnymi metodami, czy zobaczyć, jak wygląda szałas.
Ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w Wąchocku będzie miała jeszcze jeden istotny akcent. O godzinie 20.00, w kościele klasztornym, rozpocznie się III Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Opactwie”, który do 28 września odbywał się będzie pod hasłem „Bach u Cystersów”. Kantaty Jana Sebastiana Bacha oraz koncert na obój wykonają: Urszula Kryger, Arkadiusz Krupa oraz, grająca pod batutą Andrzeja Myślińskiego orkiestra Concerto Avenna.