Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach prowadzi pilotażowy program badania ciężarnych kobiet, sprawdzający czy nie są zakażone HCV, czyli wirusem zapalenia wątroby typu C.
Koordynator programu, dr Rafał Rudziński informuje, że celem projektu jest ograniczenie przenoszenia zakażeń z matki na dziecko. Choroba rozwija się skrycie i nie daje żadnych oznak, dlatego wiele osób może nawet nie wiedzieć, że jest zarażonych wirusem HCV. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez kontakt z krwią chorych osób. Następstwami zapalenia wątroby typu C są marskość, niewydolność, a nawet rak wątroby.
Jak dodaje dr Rafał Rudziński, programem objęte są ciężarne kobiety w pierwszym trymestrze ciąży. Podczas wizyty u ginekologa, przyszła mama dostaje propozycję udziału w programie. Jeżeli się zgodzi, oddaje krew w punkcie pobrań. Na podstawie próbki, lekarze oceniają, czy pacjentka jest zakażona wirusem. Jeżeli wynik jest pozytywny, tuż po urodzeniu dziecka – można wdrożyć leczenie- wyjaśnia dr Rafał Rudziński.
Kobiety, które chcą wziąć udział w programie, muszą wypełnić ankietę zdrowotną. Projekt, oprócz Kielc, prowadzony jest także w województwach: kujawsko- pomorskim, lubelskim, mazowieckim i podkarpackim. W naszym regionie, z programu może skorzystać 1600 ciężarnych.