Nasz wakacyjny program „Świętokrzyskie na Fali – Przybij Piątkę z Radiem Kielce” odwiedził w piątek Fabrykę Porcelany AS w Ćmielowie. Fabryka kultywuje przedwojenne tradycje wytwórni Świt. Początki produkcji porcelany sięgają 1804 roku.
Zakład zajmuje się głównie produkcją miniaturowych rzeźb porcelanowych, zaprojektowanych w latach 50 i 60 XX wieku przez artystów z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Kolekcja systematycznie powiększa się również o własne projekty.
Produkowane w Ćmielowie figurki stanowią idealne połączenie historii, unikatowego stylu oraz doskonałej jakości. Opowiemy o tym jak powstają dzieła sztuki z porcelany, obejrzymy ekspozycje i zajrzymy do kawiarni Leżąca Kotka, gdzie serwowana jest m. in. najdroższa kawa świata.
Adam Spała, prezes Fabryki AS w Ćmielowie przybliżył słuchaczom historię fabryki, kultywującej tradycje przedwojenne.
Odwiedziliśmy sklep firmowy, gdzie podziwiliśmy różową porcelanę, największe obecnie osiągnięcie Ćmielowskiej Fabryki.
W Żywym Muzeum Porcelany można prześledzić proces produkcyjny, a nawet samodzielnie wykonać np. porcelanową figurkę.
W sercu Fabryki Porcelany AS w Ćmielowie, na odlewni, dowiedzieliśmy się z czego przygotowuje się masę porcelanową, a Marcin Rybus, kierownik produkcji opowiedział o tym w jaki sposób masa porcelanowa zamienia się w gotowe porcelanowe wyroby.
O warsztatach w Fabryce z Robertem Szumielewiczem rozmawiała Emilia Kwiecień. Ada i Zuzia przygotowywały się do wykonania porcelanowych różyczek.
W Kawiarni „Leżąca Kotka” można się napić najdroższej na świecie kawy – Kopi luwak z Sumatry.
Marta Banaszewska oprowadziła nas po wystawie przedstawiającej historię i wzornictwo porcelany na przestrzeni lat, od pierwszych fajansów Małachowskiego. Można także zobaczyć podróbki „Ćmielowa”.
Zakończyliśmy audycję w Galerii Katarzyny van Rij, w której prezes Adam Spała opowiedział o ekspozycji Galerii, w której zobaczyć można między innymi prace profesora Lubomira Tomaszewskiego, słynnego twórcy ćmielowskich figurek.