Dziś z naszym wakacyjnym programem „Świętokrzyskie na Fali – Przybij Piątkę z Radiem Kielce” byliśmy w miejscu wyjątkowym, w sercu Gór Świętokrzyskich, czyli na Świętym Krzyżu.
Łysa Góra to drugi co do wielkości szczyt po Łysicy znajdujący się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. To miejsce szczególne ze względu na występującą tam faunę i florę, ale także dlatego, że znajduje się tam najstarsza polska bazylika, w której przechowywane są relikwie drzewa krzyża świętego. Według legendy opactwo benedyktyńskie założył król Bolesław Chrobry. Według źródeł historycznych dokonał tego Bolesław Krzywousty w pierwszej połowie XII wieku.
Bogatą historię klasztoru na Świętym Krzyżu przybliżył słuchaczom Radia Kielce profesor Krzysztof Bracha z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Opactwo w ciągu swej historii było kilkakrotnie rabowane i niszczone. Podupadało i podnosiło się dzięki hojnym fundatorom. Dopiero kasata zakonu po rozbiorach przyniosła najwięcej zniszczeń. Władze carskie przekształciły klasztor w więzienie. Przed II wojną światową jego część przejęli zakonnicy Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Opowiadał o tym rektor bazyliki na Świętym Krzyżu ojciec Dariusz Malajka.
Święty Krzyż znajduje się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Do jego odwiedzenia zachęcała Agata Czeplina-Miernik ze ŚPN.
Do bazyliki na Świętym Krzyżu pielgrzymują ludzie z całego kraju, o czym informowali ojcowie Tomasz Gali i Dariusz Malajka.
O życiu zakonnym Robert Szumielewicz rozmawiał z ojcem Wojciechem Popielewskim, bratem Krzysztofem i nowicjuszami Łukaszem i Marcinem.
Obecnie Święty Krzyż to wielki plac budowy. Najważniejszą inwestycją jest odbudowa klasztornej wieży, co podkreślili ojciec Wojciech Popielewski, inżynier Paweł Krzysiek i archeolog Czesław Hadamik.
Na terenie Świętego Krzyża znajduje się również wieża radiowa-telewizyjna, o której opowiadał przewodnik i przyrodnik Andrzej Konopacki.
Andrzej Konopacki przybliżył również historię gołoborza, która znajduje się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Łysa Góra w okresie wczesnego średniowiecza to także prawdopodobnie ośrodek kultu związanego z religią Słowian.
Piątkę można było również przybić na Placu Artystów w Kielcach. Stanisław Blinstrub rozmawiał z dyrektorem Domu Środowisk Twórczych Ryszardem Pomorskim o koncercie „Lato odchodzi z ptakami”, który odbędzie się w najbliższą sobotę.