PODRÓŻUJEMY BEZPIECZNIEJ
Wakacje dobiegają końca, zbliża się czas powrotów z urlopów. Niestety w tym okresie wzrasta liczba wypadków na drogach. Szczególnie, gdy pogoda sprzyja kierowcom. Większa prędkość, wysoka temperatura, oślepiające słońce, a przede wszystkim długie, dalekie podróże oraz zwiększony ruch na drogach często są niestety przyczyną tragedii. Jak więc kierowca i pasażerowie powinni przygotować się do powrotu z wakacji?
Instruktor techniki jazdy Szkoły Auto ŠKODA Robert Szpindor podkreśla, że wpływ na bezpieczne podróżowanie samochodem ma wiele czynników. Podstawowym elementem jest właściwe ustawienie fotela, zagłówków czy lusterek. – To może być przyczyną nie tylko dyskomfortu i błędów technicznych, ale także mniejszej ochrony ciała w razie wypadku – mówi Robert Szpindor.
„ZA PIĘTNAŚCIE TRZECIA”
Bezpieczna pozycja za kierownicą to przede wszystkim prawidłowe trzymanie kierownicy. To układ rąk tzw. za piętnaście trzecia. Pozwala on na pokonanie większości zakrętów bez odrywania rąk od kierownicy. Dzięki temu, jazda jest stabilna i bezpieczna. Stabilna, gdyż na przykład podczas wjechania w dziurę w jezdni minimalizujemy ryzyko „wyrwania” kierownicy z rąk.
Zajmując prawidłową pozycję za kierownicą szczególną uwagę powinniśmy poświęcić odległości nóg względem pedałów sprzęgła, hamulca i gazu. Nogi w momencie nagłego, bardzo mocnego hamowania muszą być zawsze zgięte. Pozwala to na posiadanie rezerwy w dociskaniu hamulca i maksymalnego wykorzystania jego mocy. W innym przypadku nie będziemy mieć siły w hamowaniu a wyprostowane nogi mogą podczas wypadku lub małej stłuczki doprowadzić do uszkodzenia stawu kolanowego lub biodrowego.
PASY BEZPIECZEŃSTWA
Robert Szpindor radzi również, aby dbać o prawidłowe zapięcie pasów. – Samo zapięcie to nie wszystko. Zaciągajmy pas dolny i zwracajmy uwagę na wysokość pasa. Powinien przechodzić przez najtwardsze miejsce tj. przez obojczyk – podpowiada instruktor techniki jazdy. – Zbyt wysoko zapięty pas, może podczas zdarzenia drogowego spowodować ranę ciętą i uszkodzić tętnicę szyjną. Zbyt nisko ustawiony nie spełni swojego zadania i prawdopodobnie obsunie się w dół, na ramię. Gdy jeździmy w kurtkach, pamiętajmy o tym, by pas znajdował się pod kurtką i przebiegał jak najbliżej ciała.
Kierowcy powinni również zadbać, aby wszyscy pasażerowie mieli zapięte pasy. Dzieci poniżej 12 roku życia i mierzące mniej niż 150 cm wzrostu dodatkowo powinny jechać w fotelikach lub na specjalnych podkładkach.
PLANOWANIE PODRÓŻY
Wybierając się w daleką podróż samochodem warto również zaplanować optymalną trasę, uwzględnić postoje na odpoczynek. Planując przerwę w podróży wybierajmy miejsca bezpieczne. Stacje benzynowe, parkingi czy też zajazdy. Unikajmy miejsc odludnych, a więc zatrzymywanie się w lesie, gdzie w chwili zagrożenia nie będziemy mieli szans na pomoc ze strony innych kierowców.
Warto także pamiętać o zmianach w organizacji ruchu. Bardzo duża liczba robót drogowych prowadzonych obecnie w Polsce sprawia, że nawet na dobrze znanych trasach powinniśmy spodziewać się zmian w organizacji ruchu. Na znaki drogowe trzeba zawsze patrzeć, jazda na pamięć jest niedopuszczalna. Nawet korzystając z nawigacji satelitarnej kierowca nie jest zwolniony z obowiązku sprawdzania zgodności podpowiedzi systemu GPS z faktycznym oznakowaniem drogi. Może się bowiem okazać, że sugerowany manewr jest niezgodny z przepisami.
Przed podróżą warto na przykład skorzystać z infolinii Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Dzwoniąc pod numer 19 111 uzyskamy aktualne informacje o utrudnieniach w ruchu na drogach krajowych. Można je znaleźć również w „Serwisie kierowców” na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad: http://www.gddkia.gov.pl/pl/10/serwis-dla-kierowcow.
STYL JAZDY
Lekceważyć nie wolno natomiast zmęczenia, które zmniejsza koncentrację i wydłuża czas potrzebny na reakcję co przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy. Przed planowaną podróżą kierowca powinien dobrze wypocząć, a godziny jazdy najlepiej dostosować do swojego rytmu dnia, unikając pór, kiedy najczęściej odczuwamy senność. Dodatkowo warto pamiętać, że niewskazane jest spożywanie obfitych posiłków, gdyż wzmagają one uczucie senności.
Niezmiernie ważny jest także styl jazdy. Jeżeli jedziemy z dozwoloną prędkością, utrzymujemy bezpieczną odległość od pojazdu poprzedzającego, uważnie obserwujemy drogę. Tylko wówczas możemy mieć nadzieję, że niewiele nas zaskoczy i w każdej sytuacji będziemy w stanie szybko i skutecznie zareagować. Przyczyny tragedii na naszych drogach nie zmieniają się od lat. Na pierwszym miejscu plasuje się nadmierna prędkość, zaraz po niej wymuszenie pierwszeństwa przejazdu. Do tego dochodzi jeszcze…
„JAZDA NA PODWÓJNYM GAZIE”
Nigdy nie siadajmy za kierownicą po spożyciu nawet najmniejszej dawki alkoholu. Zrezygnujmy również ze spożywania alkoholu w dniu poprzedzającym podróż. Ponadto sprawdźmy czy leki, które przyjmujemy nie oddziałują negatywnie na nasze samopoczucie. Szczególnie groźna jest senność i zmęczenie. W takich przypadkach kierowca reaguje z opóźnieniem, jest mniej skoncentrowany, ma słabszą koordynację.
BAGAŻ POD KONTROLĄ
Nie należy zapominać, że bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo podróżowania samochodem ma również prawidłowe rozmieszczenie bagażu. Pamiętajmy, że przy gwałtownym hamowaniu przedmioty przemieszczają się z ogromną prędkością i mogą spowodować poważne obrażenia.