Pracownicy Kopalni i Zakładów Chemicznych Siarki „Siarkopol” i przedstawiciele potencjalnego inwestora, którym jest Grupa Azoty, osiągnęli porozumienie w sprawie warunków pakietu socjalnego. To ostatni z elementów na drodze do prywatyzacji „Siarkopolu”. Ministerstwo parafowało już bowiem projekt umowy sprzedaży akcji tej spółki.
Przewodniczący OPZZ w „Siarkopolu” Jerzy Trębliński informuje, że w rozmowach na temat pakietu socjalnego osiągnięto już porozumienie dotyczące gwarancji zatrudnienia i wynagrodzenia, wykupu akcji od pracowników, a także premii prywatyzacyjnej dla załogi. Pakiet socjalny zostanie podpisany za tydzień, 20 sierpnia. Jerzy Trębliński nie kryje satysfakcji przede wszystkim z trzyletniej gwarancji zatrudnienia.
Ministerstwo Skarbu Państwa wystawiło na sprzedaż 85 procent akcji zatrudniającego około 800 osób „Siarkopolu”, który wydobywa siarkę metodą podziemnego wytopu. Pozostałe 15 procent otrzymają nieodpłatnie pracownicy spółki z Grzybowa.
Notowana od 2008 roku na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych Grupa Azoty poinformowała, że chce kupić „Siarkopol”, aby zabezpieczyć dostawy płynnej siarki do swoich zakładów. Obecnie 75 procent produkcji spółki z Grzybowa trafia na eksport. Między innymi do Maroka, Rosji, Hiszpanii, Brazylii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.