Przed sądem okręgowym w Kielcach odbyły się dziś dwie kolejne rozprawy w trybie wyborczym dotyczące rozprowadzanych przez inicjatorów referendum na terenie gminy Piekoszów ulotek i zawartych tam treści. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Piekoszowie chciał zakazu rozpowszechniania i konfiskaty tych materiałów, twierdząc że ulotka swoim tytułem, podszywa się pod oficjalnie wydawane przez samorząd pismo. Sąd był jednak innego zdania i oddalił w całości pozew.
Zadowolony z werdyktu był inicjator referendum, wydawca ulotki i były wójt Piekoszowa Wiesław Jóźwik. Jego zdaniem sąd potwierdził, że rozdawane materiały były jedynie przekazywaniem istotnych dla mieszkańców treści z życia gminy i informacji dotyczących niedzielnego referendum.
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Piekoszowie Andrzej Paździerz odmówił komentarza.
W drugiej rozprawie, którą wytoczyła kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piekoszowie Małgorzata Tarczyńska o publikowanie informacji o zarobkach kierownictwa ośrodka, doszło do ugody. Wiesław Jóźwik na blogu gminy Piekoszów ma ją przeprosić i oświadczyć że placówka działała zgodnie z prawem, jednocześnie Małgorzata Tarczyńska oświadczyła że Jej zarobki nie przekraczają 9 tysięcy złotych.
W niedzielę, 11 sierpnia w Piekoszowie odbędzie się referendum w sprawie odwołania rady gminy i wójta Tadeusza D. który z zarzutami korupcyjnymi siedzi w areszcie. Mieszkańcy deklarują udział w głosowaniu. Referendum zaplanowane jest od godziny 7 rano do 21 wieczorem. W miejscowościach Brynica, Jaworznia, Łosień, Micigózd, Rykoszyn i Zajączków głosowanie odbędzie się w tamtejszych szkołach. W Piekoszowie w Gminnym Ośrodku Kultury, w Szczukowicach w remizie strażackiej natomiast w Wincentowie komisja referendalna będzie gościła w świetlicy wiejskiej. Aby głosowanie było ważne do urn za odwołaniem wójta musi pójść 2800 mieszkańców, a żeby odwołać radę gminy musi wziąć udział prawie 4200 osób uprawnionych do głosowania.